E.A. Sports Today

Soccer schedule

Here is the master 2020 high school soccer schedule for teams in and around Calhoun County, will be updated as schedules become available; to be included send a schedule to almusky@aol.com

2020 SOCCER SCHEDULES
(Games are doubleheaders starting 5 p.m. unless noted)
 
Feb. 11
Munford at Weaver
 
Feb. 13
Golden Goal Tournament, Choccolocco Park
Boys games
Moody vs. Lincoln, 5:15 p.m.
Northridge vs. Briarwood, 6:45 p.m.
Cherokee vs. Jacksonville, 6:45 p.m.
Childersburg vs. White Plains, 6:45 p.m.
Girls games
Northridge vs Pell City, 5:30 p.m.
Weaver vs. Jacksonville, 5:30 p.m.
Childersburg vs. Oxford, 5:30 p.m.
 
Feb. 14
Golden Goal Tournament, Choccolocco Park
Boys games
Holtville vs. Sipsey Valley, 12:15 p.m.
Sylvania vs. Elmore County, 12:15 p.m.
Helena vs. Lincoln, 1:30 p.m.
Glencoe vs. White Plains, 2:45 p.m.
Moody vs. Scottsboro, 4 p.m.
Westbrook vs. Childersburg, 4 p.m.
Sylvania vs. Jacksonville, 4 p.m.
Briarwood vs. Southside, 5:15 p.m.
Collinsville vs. Northridge, 5:15 p.m.
Boaz vs. Arab, 5:15 p.m.
Oxford vs. Pell City, 6:30 p.m.
Helena vs. Scottsboro, 7:45 p.m.
Crossville vs. Sipsey Valley, 7:45 p.m.
Holtville vs. Weaver, 7:45 p.m.
Cherokee vs. Elmore County, 7:45 p.m.
Girls games
Lincoln vs. Sipsey Valley, 11 a.m.
Childersburg vs. Elmore County, 11 a.m.
Westbrook vs. Helena, 11 a.m.
Moody vs. Weaver, 12:15 p.m.
Sylvania vs. Jacksonville, 1:30 p.m.
Collinsville vs. Holtville, 1:30 p.m.
Southside vs. Thompson, 1:30 p.m.
Lincoln vs. McAdory, 2:45 p.m.
Helena vs. Springville, 2:45 p.m.
Scottsboro vs. Sipsey Valley, 2:45 p.m.
Crossville vs. Oxford, 4 p.m.
Arab vs. Boaz, 4 p.m.
Holtville vs. Susan Moore, 5:15 p.m.
Moody vs. Sylvania, 5:15 p.m.
Northridge vs. Thompson, 6:30 p.m.
Southside vs. Pell City, 6:30 p.m.
Collinsville vs. Glencoe, 6:30 p.m.
Crossville vs. Elmore County, 6:30 p.m.
Arab vs. Springville, 7:45 p.m.
 
Feb. 15
Golden Goal Tournament, Choccolocco Park
Boys games
Westbrook vs. Glencoe, 8 a.m.
Crossville vs. Weaver, 9:15 a.m.
Boaz vs. Oxford, 9:15 a.m.
Arab vs. Pell City, 9:15 a.m.
Girls games
Scottsboro vs. McAdory, 8 a.m.
Childersburg vs. Crossville, 8 a.m.
Westbrook vs. Boaz, 8 a.m.
Susan Moore vs. Glencoe, 9:15 a.m.
Championship games
Boys Gold, 6 p.m. (F1)
Boys White, 7:15 p.m. (F2)
Boys Black, 7:15 p.m. (F1)
Girls Gold, 7:15 p.m. (F3)
Girls Black, 7:15 p.m. (F4)
Girls White, 8:30 p.m. (F1)
 
Feb. 17
Donoho at Jacksonville
 
Feb. 18
Weaver at Jacksonville
 
Feb. 21
Lincoln at Weaver
 
Feb. 24
Collinsville at Weaver
 
Feb. 25
Childersburg at Weaver
 
March 2
Donoho at Childersburg
 
March 5
Weaver at Donoho
 
March 7
Saks at Donoho
 
March 10
Glencoe at Weaver
Jacksonville at Donoho
 
March 12
Glencoe at Donoho
Jacksonville at Weaver
 
March 14
Donoho at Saks
 
March 16
Mt. Zion at Donoho
White Plains at Weaver boys
 
March 17
Donoho at Indian Springs girls
Sylacauga at Weaver girls
 
March 19
Donoho at Faith Christian
Weaver at Childersburg, 5:15 p.m.
 
March 20
Sacred Heart at Weaver girls
 
March 30
Weaver at Sacred Heart girls
 
March 31
Weaver at Saks
 
April 2
Donoho at Westbrook Christian girls
Calhoun County Tournament
 
April 3
Calhoun County Tournament
 
April 4
Calhoun County Tournament
 
April 6
Weaver at Glencoe
 
April 7
Weaver at Donoho
 
April 9
Donoho at Glencoe
Weaver vs. Faith Christian, Choccolocco Park 
 
April 10
Childersburg at Donoho
Weaver at Thompson girls, 5:30 p.m.
 
April 13
Weaver at Munford
Weaver at Donoho
 
April 14
Donoho at Sacred Heart
Saks at Weaver
 
April 17
Faith Christian at Donoho
 
April 20
Faith Christian at Weaver (Senior Night)
Sacred Heart at Donoho (Senior Night)
 
April 27-May 2
State playoffs
 
May 7-9
State tournament

You must be logged in to post a comment Login