E.A. Sports Today

Tourney leaders

Here is a list of the top scoring performances in the 2020 Calhoun County Basketball Tournament (through Friday’s finals)

Single-Game Bests

BOYS
34 – Alex Odam, Piedmont vs. White Plains
29 – C.J. Gomez, Faith Christian vs. Weaver
28 – Antonio Kite, Anniston vs. Jacksonville
28 – Chase Vinson, Jacksonville Christian vs. Saks
28 – Amari Smedley, Donoho vs. Ohatchee
25 – Antonio Kite, Anniston vs. Oxford
25 – Brody Baker, White Plains vs. Piedmont
25 – Trey Pesnell, Ohatchee vs. Donoho
24 – Roc Taylor, Oxford vs. Anniston
24 – Brody Phillips, Pleasant Valley vs. Wellborn
23 – Zay Elston, Saks vs. Jacksonville Christian
23 – Kobe Messer, Jacksonville Christian vs. Oxford
22 – Silas Thompson, Piedmont vs. Weaver
22 – Kobe Messer, Jacksonville Christian vs. Saks
21 – Brody Baker, White Plains vs. Anniston
21 – Kyrie Maynor, Jacksonville vs. Pleasant Valley
21 – Josh Ballew, Pleasant Valley vs. Jacksonville
20 – Alex Odam, Piedmont vs. Weaver
20 – Armane Burton, Weaver vs. Faith Christian
20 – Zaejuan Johnson, Saks vs. Jacksonville Christian
19 – Landan Williams, Alexandria vs. Sacred Heart
19 – Aaron Moore, Sacred Heart vs. Alexandria
19 – Josh Ballew, Pleasant Valley vs. Wellborn
19 – Tristan Brown, Weaver vs. Faith Christian
18 – Justin Moore, Oxford vs. Anniston
18 – Antonio Kite, Anniston vs. White Plains
18 – Landan Williams, Alexandria vs. Oxford
18 – Donavon McCain, Jacksonville vs. Anniston
18 – Rock Taylor, Oxford vs. Jacksonville Christian
18 – Trey Pesnell, Ohatchee vs. Sacred Heart
17 – Kwame Milton, Anniston vs. White Plains
17 – Brendyn Knight, Weaver vs. Faith Christian
16 – Zondrick Garrett, Oxford vs. Annniston
16 – Walker O’Steen, White Plains vs. Piedmont
16 – D’Anthony Walton, Alexandria vs. Sacred Heart
16 – Jarek Burroughs, Sacred Heart vs. Ohatchee
16 – Garrett Cranmer, Pleasant Valley vs. Jacksonville
16 – K.V. Wesley, Wellborn vs. Pleasant Valley

GIRLS
30 – Kylie Cupp, Jacksonville Christian vs. Wellborn
24 – Serena Hardy, Sacred Heart vs. White Plains
24 – Allasha Dudley, Anniston vs. Oxford
24 – Allasha Dudley, Anniston vs. Pleasant Valley
24 – Karmyn Sparks, Pleasant Valley vs. Saks
24 – Lele Ridley, Piedmont vs. Donoho
23 – Lily Ponder, White Plains vs. Jacksonville Christian
22 – Tori Vice, Ohatchee vs. Alexandria
22 – Haley Homesley, Weaver vs. Faith Christian
21 – Myiah Harris, Sacred Heart vs. White Plains
20 – Myiah Harris, Sacred Heart vs. Alexandria
20 – Ashley Phillips, Alexandria vs. Ohatchee
20 – Asia Barclay, Anniston vs. Pleasant Valley
18 – Airrianna Colley, Anniston vs. Sacred Heart
18 – Kayla Broom, Jacksonville vs. Oxford
17 – Kiana Montgomery, Anniston vs. Pleasant Valley
17 – Jazmine Adams, Ohatchee vs. Weaver
16 – Justice Woods, Oxford vs. Piedmont
15 – Macey Roper, Pleasant Valley vs. Saks
14 – Kiana Montgomery, Anniston vs. Scared Heart
14 – Akiera Robinson, Oxford vs. Anniston
14 – Millie Rainwater, Ohatchee vs. Weaver
14 – Kaleah Taylor, Oxford vs. Piedmont
13 – Jordan Sabree, Sacred Heart vs. Alexandria
13 – Alisia Person, Sacred Heart vs. Alexandria
13 – Kylie Cupp, Jacksonville Christian vs. White Plains
13 – Emma Hood, Pleasant Valley vs. Anniston
12 – Kayleigh Steen, Alexandria vs. Sacred Heart
12 – Kiana Montgomery, Anniston vs. Oxford
12 – Jorda Crook, Ohatchee vs. Alexandria
12 – Jorda Crook, Ohatchee vs. Weaver
12 – Mia Morales, Jacksonville Christian vs. White Plains
12 – Teana Edwards, Saks vs. Pleasant Valley

Total Points

BOYS
71 – Antonio Kite, Anniston
57 – Rock Taylor, Oxford
54 – Alex Odam, Piedmont
46 – Brody Baker, White Plains
45 – Justin Moore, Oxford
45 – Kobe Messer, Jacksonville Christian
43 – Chase Vinson, Jacksonville Christian
43 – Trey Pesnell, Ohatchee
40 – Josh Ballew, Pleasant Valley
38 – Kwame Milton, Anniston
37 – Landan Williams, Alexandria
35 – Zondrick Garrett, Oxford
31 – Aaron Moore, Sacred Heart
29 – Donavon McCain, Jacksonville
29 – Silas Thompson, Piedmont
29 – C.J. Gomez, Faith Christian
29 – Tristan Brown, Weaver
29 – Brody Phillips, Pleasant Valley
28 – Kyrie Maynor, Jacksonville
28 – Amari Smedley, Donoho
25 – Daveon Dukes, Anniston
24 – Kobe Warren, Oxford
23 – Zay Elston, Saks
23 – Jarek Burroughs, Sacred Heart
23 – Armane Burton, Weaver
22 – Walker O’Steen, White Plains
21 – Brendyn Knight, Weaver
20 – Taishun Hall, Sacred Heart
20 – Zaejuan Johnson, Saks
19 – Seth Slaton, Alexandria
19 – Caden Johnson, Jacksonville
19 – Cam Foushee, Ohatchee

GIRLS
55 – Allasha Dudley, Anniston
50 – Myiah Harris, Sacred Heart
43 – Kiana Montgomery, Anniston
43 – Kylie Cupp, Jacksonville Christian
42 – Serena Hardy, Sacred Heart
37 – Asia Barclay, Anniston
35 – Karmyn Sparks, Pleasant Valley
33 – Lily Ponder, White Plains
32 – Akeria Robinson, Oxford
28 – Ashley Phillips, Alexandria
28 – Kaleah Taylor, Oxford
28 – Haley Homesley, Weaver
28 – Lele Ridley, Piedmont
26 – Amiyah Buchanan, Sacred Heart
25 – Jordan Sabree, Sacred Heart
25 – Airrianna Colley, Anniston
24 – Tori Vice, Ohatchee
24 – Jorda Crook, Ohatchee
23 – Emma Hood, Pleasant Valley
22 – Kayleigh Steen, Alexandria
21 – Jazmine Adams, Ohatchee
20 – Rebekah Carter, Jacksonville Christian
20 – Kiese Hubbard, Weaver
19 – Mia Morales, Jacksonville Christian
18 – Alisia Person, Sacred Heart
18 – Justice Woods, Oxford
18 – Kayla Broom, Jacksonville
17 – Kameron Simpson, Alexandria
17 – Macey Roper, Pleasant Valley
16 – Angel Bozarth, White Plains
16 – Millie Rainwater, Ohatchee

3-Point Goals

(Minimum 3 made)
BOYS
9 – Kobe Messer, JCA
7 – Alex Odam, Piedmont
6 – Trey Pesnell, Ohatchee; Jarek Burroughs, Sacred Heart; Antonio Kite, Anniston
5 – Seth Slaton, Alexandria
4 – Josh Ballew, Pleasant Valley; Jack Hayes, Piedmont; Mont McClendon, Oxford; Kobe Warren, Oxford
3 – Drew Williamson, Donoho; Brody Phillips, Pleasant Valley; Taishun Hall, Sacred Heart; Eli Fair, JCA; Silas Thompson, Piedmont; Q Long, Jacksonville; Kwame Milton, Anniston; Daveon Dukes, Anniston
 
GIRLS
8 – Airrianna Colley, Anniston
7 – Kayleigh Steen, Alexandria; Myiah Harris, Sacred Heart
5 – Jazmine Adams, Ohatchee; Allasha Dudley, Anniston
4 – Haley Homesley, Weaver; Millie Rainwater, Ohatchee; Kaleah Taylor, Oxford; Serena Hardy, Sacred Heart
3 – Victoria O’Neill, Donoho; Gracie Hood, Pleasant Valley; Mia Morales, JCA

Free Throws

(based on pct., minimum 6 attempts)
BOYS
15-16 (.938) – Zondrick Garrett, Oxford
9-10 (.900) – Tristan Brown, Weaver
16-18 (.889) – Josh Ballew, Pleasant Valley
8-9 (.889) – Thomas Curlee, Faith Christian
11-13 (.846) – Landan Williams, Alexandria
15-18 (.833) – Chase Vinson, JCA
9-11 (.818) – Alex Odam, Piedmont
12-16 (.750) – Brody Baker, White Plains
6-8 (.750) – Daveon Dukes, Anniston
15-21 (.714) – Antonio Kite, Anniston
5-7 (.714) – Trey Pesnell, Ohatchee
4-6 (.667) – Quin Wilson, White Plains
4-6 (.667) – Donavon McCain, Jacksonville
4-6 (.667) – Yessman Green, Jacksonville
11-17 (.647) – Armane Burton, Weaver
9-14 (.643) – Roc Taylor, Oxford
7-11 (.636) – Kwame Milton, Anniston
5-8 (.625) – Kameron Jackson, Wellborn
9-15 (.600) – Brendyn Knight, Weaver
5-9 (.556) – D’Anthony Walton, Alexandria
5-9 (.556) – Walker O’Steen, White Plains
7-13 (.538) – C.J. Gomez, Faith Christian
4-8 (.500) – Silas Thompson, Piedmont
3-6 (.500) – Caden Johnson, Jacksonville
 
GIRLS 
6-6 (1.000) – Tianna Lawrence, Weaver
6-6 (1.000) – Kaylee Johnson, White Plains
11-12 (.917) – Allasha Dudley, Anniston
8-9 (.889) – Lily Ponder, White Plains
8-9 (.889) – Ashley Phillips, Alexandria
11-13 (.846) – Rebekah Carter, JCA
8-10 (.800) – Kiese Hubbard, Weaver
6-8 (.750) – Serena Hardy, Sacred Heart
7-10 (.700) – Karmyn Sparks, Pleasant Valley
13-19 (.684) – Akeria Robinson, Oxford
6-9 (.667) – Jorda Crook, Ohatchee
14-24 (.583) – Kylie Cupp, JCA
5-9 (.556) – Z’Hayla Walker, Piedmont
5-9 (.556) – Ashleigh Jackson, Oxford
3-6 (.500) – Kayla Broom, Jacksonville
5-11 (.455) – Kiana Montgomery, Anniston
3-7 (.429) – Myiah Harris, Sacred Heart
4-10 (.400) – Camden Wilson, White Plains
5-13 (.385) – Lele Ridley, Piedmont
5-13 (.385) – Emma Hood, Pleasant Valley

Cover photo by B.J. Franklin



You must be logged in to post a comment Login