E.A. Sports Today

This week’s schedule

This week’s schedule for teams in and around Calhoun County; some basketball games will be impacted by Super 7

Basketball

MONDAY
Alexandria at Albertville
Donoho at Ragland
Fayetteville at Winterboro
Hokes Bluff at Glencoe
Leeds at Lincoln girls
Moody at Oxford girls
Munford at Jacksonville
Ohatchee at Ashville
Piedmont at Wellborn
Pleasant Valley at Talladega Co. Central
Ranburne at White Plains
Saks at Anniston
Spring Garden at Cleburne County
Talladega at Clay Central
 
TUESDAY
Ashville at Saks
Cedar Bluff at Ohatchee
Coosa Christian at Donoho
Fort Payne at Cherokee County
Glencoe at Pleasant Valley
Handley at Talladega
Jacksonville at Weaver
Jacksonville Christian at Faith Christian
Ranburne at Bowdon (Ga.)
Sacred Heart at Gaston
Vincent at Winterboro
Wellborn at Ragland
 
WEDNESDAY
Saks at Clay Central, 1:30 p.m.
B.B. Comer at Munford, 1:30 p.m.

THURSDAY
Anniston at Lincoln
Cherokee County at Cedar Bluff
Donoho at Spring Garden
Faith Christian at Ranburne
Gaylesville at ASD
Jacksonville at Cleburne County
Sacred Heart at Ohatchee
White Plains at Piedmont
 
FRIDAY
Clay Central at Handley
Fort Payne at Alexandria
Glencoe at Hanceville
Jacksonville Christian at Coosa Christian
Sacred Heart at Childersburg
Talladega at Sylacauga
Weaver at Pleasant Valley
West End at Wellborn
Winterboro at Ragland
Woodland at Faith Christian
 
SATURDAY
Donoho at ASD
John Carroll at Sacred Heart
Lafayette at Handley
Mt. Zion (Ga.) at Weaver
White Plains at Oxford

Football

SUPER 7 CHAMPIONSHIP
At Jordan-Hare Stadium, Auburn
Wednesday’s game
CLASS 7A
Thompson (11-1) vs. Central-Phenix City (12-1), 7 p.m.
 
Thursday’s games
CLASS 3A
Mobile Christian (9-4) vs. Piedmont (13-1), 11 a.m.
CLASS 1A
Mars Hill Bible (14-0) vs. Lanett (13-0), 3 p.m.
CLASS 5A
Clay Central (12-2) vs. Pleasant Grove (13-1), 7 p.m.
 
Friday’s games
CLASS 4A
Jacksonville (12-2) vs. UMS-Wright (13-0), 11 a.m.
CLASS 2A
Fyffe (14-0) vs. Reeltown (13-1), 3 p.m.
CLASS 6A
Oxford (13-1) vs. Spanish Fort (9-4), 7 p.m.

Wrestling

TUESDAY
Cleburne County at White Plains
Mortimer Jordan, Ranburne at Alexandria
Southside, Thompson at Oxford
Weaver, ASB at Lincoln
 
THURSDAY
Alexandria, Oxford at Weaver
 
FRIDAY
Southside in Spartan Invitational, Mountain Brook

SATURDAY
Alexandria, Cleburne County, Piedmont, Weaver in Golden Bear Classic, Lincoln
Oxford in Trojan Wars, Carrollton, Ga.
Southside in Spartan Invitational, Mountain Brook

On the cover, football coaches (from left) Keith Etheredge, Steve Smith and Clint Smith lead Oxford, Piedmont and Jacksonville into state championship games this week. (Photos by B.J. Franklin, Jeremy Wortham, Al Muskewitz) 



You must be logged in to post a comment Login