E.A. Sports Today

Piedmont No. 1

Bulldogs move into 3A top spot after Flomaton falls, 5 other county teams in poll; No. 6 Wellborn has highest ranking since 2014, hosts No. 4 Randolph County Friday
 
CLASS 1A
1. Mars Hill (23); 6-0; 285
2. Sweet Water (1); 5-0; 213
3. Lanett; 6-0; 188
4. Maplesville; 5-1; 159
5. Spring Garden; 5-1; 121
6. Decatur Heritage; 7-0; 108
7. Pickens Co.; 5-1; 101
8. Brantley; 5-1; 85
9. Isabella; 6-0; 45
10. South Lamar; 5-1; 41
Other teams receiving votes: Millry (5-1) 15; Appalachian (6-1) 3; Waterloo (6-1) 2; Donoho (4-1) 1; Valley Head (5-1) 1.
 
CLASS 2A
1. Fyffe (23); 6-0; 285
2. Luverne; 6-0; 214
3. Ohatchee (1); 6-0; 182
4. Reeltown; 7-0; 162
5. Leroy; 5-1; 138
6. Aliceville; 5-1; 101
7. Collinsville; 5-1; 82
8. Red Bay; 6-0; 74
9. G.W. Long; 6-0; 37
10. Addison; 5-2; 21
Other teams receiving votes: Ranburne (6-0) 19; Highland Home (5-1) 16; Abbeville (4-2) 10; J.U. Blacksher (6-1) 9; Colbert Co. (5-2) 5; Cottage Hill (5-1) 5; Goshen (5-1) 4; Ariton (5-2) 2; Cedar Bluff (5-1) 2.
 
CLASS 3A
1. Piedmont (21); 6-0; 275
2. Gordo (3); 6-0; 218
3. Pike Co.; 6-0; 196
4. Randolph Co.; 5-1; 150
5. Flomaton; 5-1; 141
6. Wellborn; 7-0; 123
7. Pike Road; 7-0; 101
8. Providence Christian; 6-1; 50
9. Midfield; 4-1; 41
10. Susan Moore; 7-0; 31
Other teams receiving votes: St. James (5-1) 22; Fultondale (5-1) 10; Geraldine (5-2) 5; Lauderdale Co. (6-1) 5.
 
CLASS 4A
1. UMS-Wright (24); 6-0; 288
2. American Christian; 6-0; 215
3. Montgomery Catholic; 7-0; 193
4. Northside; 6-1; 141
5. Jacksonville; 5-2; 140
6. Deshler; 5-2; 113
7. Brooks; 4-2; 89
8. Good Hope; 5-1; 62
9. Andalusia; 4-3; 31
10. Oneonta; 4-2; 26
Other teams receiving votes: Williamson (4-2) 23; Hokes Bluff (4-2) 12; Fayette Co. (5-2) 9; Anniston (3-3) 6; Escambia Co. (4-2) 6; Handley (4-2) 4; Hillcrest-Evergreen (3-4) 3; Fairview (4-2) 2; Lincoln (4-2) 2; Priceville (4-2) 2; Talladega (4-2) 1.
 
CLASS 5A
1. Jasper (22); 6-0; 281
2. Ramsay (2); 6-1; 219
3. Russellville; 6-0; 176
4. Bibb Co.; 7-0; 150
5. Madison Academy; 5-1; 146
6. Center Point; 6-1; 107
7. Pleasant Grove; 5-1; 81
8. Central-Clay Co.; 4-2; 58
9. Alexandria; 5-0; 56
10. Etowah; 6-1; 49
Other teams receiving votes: Faith Acad. (6-0) 18; Mortimer Jordan (5-2) 13; Briarwood (4-2) 7; Jackson (5-1) 6; Rehobeth (6-1) 1.
 
CLASS 6A
1. Saraland (24); 7-0; 288
2. Muscle Shoals; 7-0; 213
3. Oxford; 6-0; 193
4. Hueytown; 6-0; 166
5. Pinson Valley; 4-2; 138
6. Blount; 5-1; 96
7. Bessemer City; 6-0; 90
8. Opelika; 5-1; 75
9. St. Paul’s; 4-1; 47
10. Gardendale; 6-1; 20
Other teams receiving votes: Helena (5-1) 14; Stanhope Elmore (6-1) 10; Clay-Chalkville (4-2) 6; Athens (5-1) 5; Fort Payne (5-1) 5; Dothan (5-2) 2.
 
CLASS 7A
1. Thompson (20); 6-0; 274
2. McGill-Toolen (3); 6-0; 221
3. Central-Phenix City (1); 6-1; 194
4. Hoover; 5-1; 175
5. Mountain Brook; 6-0; 141
6. Theodore; 6-0; 122
7. Sparkman; 6-0; 87
8. Prattville; 5-1; 49
9. Vestavia Hills; 5-1; 41
10. Austin; 5-1; 33
Other teams receiving votes: Lee-Montgomery (6-1) 24; James Clemens (4-2) 6; Auburn (4-2) 1.
 
AISA
1. Wilcox Academy (16); 6-0; 252
2. Chambers Academy (2); 7-0; 212
3. Autauga Academy (5); 3-2; 180
4. Edgewood (1); 6-0; 173
5. Glenwood; 6-1; 148
6. Macon-East; 4-1; 110
7. Crenshaw Christian; 6-0; 109
8. Bessemer Academy; 5-3; 88
9. Southern Academy; 4-1; 45
10. Monroe Academy; 5-2; 24
Other teams receiving votes: Tuscaloosa Acad. (4-3) 22; Lee-Scott (4-2) 5.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply