E.A. Sports Today

Getting their kicks

Here is the 2019 high school soccer schedule for teams in and around Calhoun County; for alterations or inclusion, contact almusky@aol.com
 
Feb. 11
Faith Christian at White Plains
Oxford at Indian Springs
Weaver at Childersburg
 
Feb 12
Saks at White Plains
Weaver at Lincoln
 
Feb. 15
Faith Christian at Cherokee County

Golden Goal Invitational, Choccolocco Park
Girls bracket
3:30 p.m. games
Lincoln vs. Scottsboro (1)
Southside vs. Glencoe (2)
Westbrook Christian vs. Moody (3)
Weaver vs. Childersburg (4)
6:10 p.m. games
Smiths Station vs. Arab (1)
Helena vs. Montevallo (2)
Carroll vs. Sipsey Valley (3)
Collinsville vs. Jacksonville (4)
Boys bracket
4:50 p.m. games
Scottsboro vs. Sipsey Valley (1)
Southside vs. Glencoe (2)
Moody vs. Talladega (3)
Weaver vs. Childersburg (4)
7:30 p.m. games
Smiths Station vs. Arab (1)
Montevallo vs. Lincoln (2)
Boaz vs. Robertsdale (3)
Collinsville vs. Jacksonville (4)

Feb. 16
Golden Goal Invitational, Choccolocco Park
Girls bracket
8:15 a.m. games
Sipsey Valley vs. Lincoln (1)
Scottsboro vs. Carroll (2)
Jacksonville vs. Weaver (3)
Childersburg vs. Collinsville (4)
10:55 a.m. games
Arab vs. Southside (1)
Glencoe vs. Smiths Station (2)
Montevallo vs. Westbrook Christian (3)
Moody vs. Helena (4)
1:35 p.m. games
Lincoln vs. Carroll (1)
Sipsey Valley vs. Scottsboro (2)
Jacksonville vs. Childersburg (3)
Collinsville vs. Weaver (4)
4:15 p.m. games
Southside vs. Smiths Station (1)
Arab vs. Glencoe (2)
Helena vs. Westbrook Christian (3)
Montevallo vs. Moody (4)
Boys bracket
9:35 a.m. games
Glencoe vs. Weaver (1)
Childersburg vs. Southside (2)
Spisey Valley vs. Talladega (3)
Moody vs. Scottsboro (4)
12:15 p.m. games
Robertsdale vs. Lincoln (1)
Montevallo vs. Boaz (2)
Jacksonville vs. Arab (3)
Collinsville vs. Smiths Station (4)
2:55 p.m. games
Weaver vs. Southside (1)
Glencoe vs. Childersburg (2)
Sipsey Valley vs. Moody (3)
Talladega vs. Scottsboro (4)
5:35 p.m. games
Robertsdale vs. Montevallo (1)
Lincoln vs. Boaz (2)
Jacksonville vs. Smiths Station (3)
Collinsville vs. Arab (4)
8:15 games
Championship round

Feb. 18
Southside at White Plains
Boaz at Glencoe
 
Feb. 19
Etowah at Faith Christian
Lincoln at Leeds
Pell City at Oxford
Weaver at Glencoe
 
Feb. 21
Cherokee County at White Plains
 
Feb. 22
Faith Christian at Weaver
Lincoln vs. Sylacauga in Talladega County Tournament
Springville at Glencoe
 
Feb. 23
Lincoln vs. Talladega, Childersburg in Talladega County Tournament
 
Feb. 25
Saks at Faith Christian
White Plains at Weaver
 
Feb. 26
Childersburg at Weaver
Lincoln at Pell City
Oxford at Woodlawn
 
Feb. 27
Munford at White Plains
 
Feb. 28
Jacksonville at Saks
Sylacauga at Glencoe
Woodlawn at Oxford
 
March 1
Glencoe at Faith Christian
Saks at Anniston
White Plains at Lincoln
 
March 4
Mt. Zion at Donoho
White Plains at Munford
Sacred Heart girls at Collinsville
 
March 5
Anniston at Lincoln
Faith Christian at Saks
Fort Payne at Oxford
Jacksonville girls at Westbrook Christian
 
March 7
Saks at Sacred Heart
Weaver at Faith Christian
 
March 8
Anniston at Southside
Glencoe at Donoho
Lincoln at Jacksonville
 
March 9
Oxford at Montgomery Academy
 
March 11
Donoho at Sacred Heart
Sacred Heart at Oxford
Saks at Jacksonville
White Plains at Talladega
 
March 12
Jacksonville at Anniston
Lincoln at Childersburg
Sacred Heart at Faith Christian
 
March 13
Oxford at Hoover
 
March 14
Sacred Heart at Glencoe
St. Clair County at Donoho
Weaver at Saks
White Plains at Sylacauga
 
March 15
Oxford at Fort Payne
Sacred Heart girls at Westbrook Christian
Southside at Jacksonville
 
March 18
Anniston at Glencoe
Donoho at Weaver
Faith Christian at Sacred Heart
Jacksonville at Cherokee County
 
March 19
Albertville at Oxford
Anniston at White Plains
Glencoe girls at Saks
Lincoln at Talladega
Sacred Heart at Weaver
 
March 20
Ramsay at Oxford
 
March 21
Anniston at Jacksonville
Faith Christian at Glencoe
Lincoln at Southside
Sacred Heart at Saks
 
March 22
Donoho at Saks
Glencoe at Springville
Jacksonville at White Plains
 
April 1
Donoho at Glencoe
 
April 2
Anniston at Saks
Lincoln at White Plains
Oxford at Pell City
 
April 4
Leeds at Lincoln
Calhoun County Tournament, Choccolocco Park
 
April 5
St. Clair County at Lincoln
Calhoun County Tournament, Choccolocco Park
 
April 6
Calhoun County Tournament, Choccolocco Park
 
April 8
Weaver at Donoho
 
April 9
Faith Christian at Anniston
Westbrook Christian girls at Jacksonville
Oxford at Saks
Southside at Lincoln
Weaver at Sacred Heart
White Plains at Jacksonville
 
April 11
Childersburg at Lincoln
Etowah at Glencoe
Faith Christian at Donoho
Oxford at Sacred Heart
 
April 12
Glencoe at Sacred Heart
Jacksonville at Southside
Lincoln at Anniston
 
April 13
Donoho at Faith Christian
 
April 15
Sacred Heart at Donoho
Southside at Anniston
 
April 16
Glencoe at Pell City
Oxford at Albertville
Saks at Weaver
Talladega at Lincoln
White Plains at Cherokee County
 
April 18
Donoho at Mt. Zion
Glencoe at Weaver
Jacksonville at Lincoln
Sacred Heart at Cherokee County
Saks at Etowah
White Plains at Anniston
 
April 19
Saks at Lincoln
 
April 20
St. Clair County at Anniston
 
April 22
Cherokee County at Jacksonville
Saks at Glencoe
Sylvania at Faith Christian
Weaver at Sylacauga
 
April 23
Cherokee County at Sacred Heart
Fort Payne girls at Glencoe
Jacksonville at Weaver
Saks at Donoho
White Plains at Southside

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply