E.A. Sports Today

Batter up 2019

Here is the 2019 high school baseball schedule for teams in and around Calhoun County; coaches, drop a copy of your schedule to almusky@aol.com for inclusion, alterations and rescheduling can be reported the same way

Feb. 18
Clay Central, Dadeville at Tallassee
Hokes Bluff at Piedmont
White Plains at Cleburne County
 
Opening Day at Choccolocco Park
LaGrange vs. Bob Jones, 9 a.m. (Sig)
Russell County vs. Russellville, 9 a.m. (BB1)
Oxford vs. Russell County, 11:15 a.m. (Sig)
Bob Jones vs. Springville, 11:15 a.m. (BB1)
Russellville vs. James Clemens, 1:30 p.m. (Sig)
Florence vs. LaGrange, 1:30 p.m. (BB1)
Haralson County (Ga.) vs. Homewood, 1:30 p.m. (BB2)
Homewood vs. Florence, 3:45 p.m. (Sig)
Oxford vs. James Clemens, 3:45 p.m. (BB1)
Springville vs. Haralson County (Ga.), 6 p.m. (Sig)
 
Feb. 19
Ashville at Ohatchee
Cleburne County at Handley
Piedmont at Cherokee County
Pleasant Valley at Lincoln
Ragland at Parker
Saks at Jacksonville
White Plains at Weaver
 
Feb. 21
Alexandria at Gadsden City
Clay Central at Holtville
Jacksonville Christian at Weaver
Piedmont at Jacksonville
Pleasant Valley at White Plains
Ragland at Ohatchee
Saks at Hokes Bluff
 
Feb. 22
Lincoln at Pleasant Valley
Oxford at Daphne
Ranburne at Cleburne County
Saks at Donoho
 
Feb. 23
Ashville at Ragland
Faith Christian at Gaylesville
Lincoln at Clay Central
Ohatchee at Weaver
Oxford vs. Alma Bryant at Orange Beach Sportsplex
Piedmont at Alexandria
Pleasant Valley, Westbrook at Jacksonville
White Plains at Munford
Winterboro at Anniston
 
Feb. 25
Clay Central vs. Ranburne, Wedowee
Pleasant Valley at Cedar Bluff
Victory Christian at Anniston
White Plains at Donoho
 
Feb. 26
Alexandria at Piedmont
Anniston at Victory Christian
Clay Central at Handley
Cleburne County at Ohatchee
Faith Christian at Coosa Christian
Jacksonville at Weaver
Jacksonville Christian at Saks
Parker at Ragland
White Plains at Pleasant Valley
Talladega County Tournament, Childersburg
 
Feb. 27
Clay Central vs. Woodland, Wedowee

Feb. 28
Cedar Bluff at Pleasant Valley
Faith Christian at Anniston
Handley at Clay Central
Jacksonville at Oxford
Ohatchee at Jacksonville Christian
Piedmont at White Plains
Saks at Glencoe
Talladega County Tournament, Childersburg
 
March 1
Alexandria at Arab
Clay Central vs. Horseshoe Bend, Wedowee
Piedmont at Cleburne County
 
March 2
Alexandria, Randolph at Guntersville
Anniston at Winterboro (2)
Cleburne County at Clay Central
Glencoe, Cedar Bluff at Saks
Ohatchee, Weaver at White Plains
Oxford at Hartselle (2)
Victory Christian at Faith Christian
 
March 4
Coosa Christian at Ragland
Handley at Cleburne County
Oxford at Gadsden City
Ranburne at Ohatchee
Randolph County at Weaver
White Plains at Lincoln
 
March 5
Alexandria at Westbrook Christian
Benjamin Russell at Clay Central
Faith Christian at Donoho
Jacksonville at Piedmont
Munford at White Plains
Pleasant Valley at Saks
Talladega Co. Central at Ragland (2)
Wellborn at Weaver
 
March 7
Alexandria at Cleburne County
Anniston at Faith Christian
Pell City at Munford
Ragland at Heritage
Randolph County at Clay Central
Saks at Pleasant Valley (2)
Weaver at Wellborn (2)
 
March 8
Calhoun County Tournament
 
March 9
Clay Central, Dadeville at Benjamin Russell
Cleburne County, Spring Garden at Cherokee County
Ragland, Gaylesville at Coosa Christian
Calhoun County Tournament
 
March 10
Calhoun County Tournament
 
March 11
Clay Central at Woodland
Faith Christian at Winterboro
Talladega at Ragland
Calhoun County Tournament
 
March 12
Cherokee County at Cleburne County
Cornerstone at Anniston
Handley at Clay Central
Ragland at Coosa Christian
Calhoun County Tournament
 
March 14
(It’s pi day, how far can teams line up down the baseline according to the number? Send a photo)
Alexandria vs. Westbrook Christian at JSU
Anniston at Cornerstone
Donoho at Faith Christian
Heritage at Ragland
Jacksonville at Saks
Lincoln at White Plains
Ohatchee at Ranburne
Piedmont at Weaver
Pleasant Valley at Wellborn
 
March 15
Lincoln, Montgomery Catholic at Saks
Moody at Handley
Ragland at Coosa Christian
Weaver at Piedmont (2)
Wellborn at Pleasant Valley (2)

Choccolocco Park Experience
American Christian vs. Cleburne County, 4:30 p.m. (Sig)
Oxford vs. American Christian, 6:30 p.m. (Sig)
 
March 16
Anniston at Faith Christian
Clay Central at Cleburne County
Jacksonville, Montgomery Catholic at Alexandria
Lincoln, Moody at Munford
Piedmont, White Plains at Ohatchee
 
Choccolocco Park Experience
American Christian vs. Wellborn, 10 a.m. (Sig)
Deshler vs. American Christian, 12:20 p.m. (Sig)
Oxford vs. Deshler, 3 p.m. (Sig)
 
March 18
Spring Garden at Faith Christian
Weaver at Ragland

Choccolocco Park Experience
Oxford vs. Boonville, 4:30 p.m. (Sig)
Munford vs. Austin, 4:30 p.m. (BB1)
Oxford vs. Opelika, 6:30 p.m. (Sig)
Austin vs. Boonville, 6:30 p.m. (BB1)
 
March 19
Albertville at Oxford
Anniston at Lincoln (2)
Etowah at Alexandria
Faith Christian at Spring Garden
Hokes Bluff at White Plains
Munford at Clay Central
Ohatchee at Ragland
Piedmont at Pleasant Valley
Saks at Wellborn
Talladega at Cleburne County
Weaver at Randolph County
 
Choccolocco Park Experience
Boonville vs. Opelika, 10 a.m. (Sig)
Opelika vs. Austin, noon (Sig)
Oxford vs. Albertville, 4:30 p.m. (Sig)
Oak Mountain vs. Boonville, 4:30 p.m. (BB1)
Austin vs. Oak Mountain, 7 p.m. (Sig)
 
March 20
Choccolocco Park Experience
Opelika vs. James Clemens, 2 p.m. (Sig)
Opelika vs. West Morgan, 4:30 p.m. (Sig)
 
March 21
Alexandria at Etowah (2)
Clay Central at Munford (2)
Cleburne County at Talladega (2)
Faith Christian at Victory Christian
Lincoln at Anniston
Oxford at Albertville (2)
Pleasant Valley at Piedmont (2)
Weaver at Ohatchee
Wellborn at Saks (2)
White Plains at Hokes Bluff (2)
 
Choccolocco Park Experience
James Clemens vs. West Morgan, 1:30 p.m. (Sig)
James Clemens vs. Austin, 4 p.m. (Sig)
West Morgan vs. Austin, 7 p.m. (Sig)
 
March 22
Cleburne County at White Plains
Gadsden City at Alexandria
Munford at Pleasant Valley
Ohatchee at Piedmont
Ragland at Winterboro
 
Choccolocco Park Experience
Hamburg (N.Y.) vs. Austin, 1 p.m. (Sig)
James Clemens vs. Auburn, 3:30 p.m. (Sig)
West Morgan vs. Hamburg (N.Y.), 3:30 p.m. (BB1)
Auburn vs. West Morgan, 5 p.m. (BB1)
 
March 23
Anniston at Jacksonville Christian (2)
Cleburne County at Randolph County
Munford, Ashville at Lincoln
Wellborn, Cherokee County at Pleasant Valley
Westbrook Christian at Piedmont
White Plains at Clay Central

Choccolocco Park Experience
B.B. Comer vs. Weaver, noon (Sig)
Hamburg (N.Y.) vs. Grove City, 3 p.m. (Sig)
Grove City (Ohio) at Oxford 4:30 p.m. (Bud McCarty)
Hamburg (N.Y.) at Oxford, 7 p.m. (Bud McCarty)
 
March 25
Cleburne County at Ranburne
Pleasant Valley vs. Southside in Gulf Coast Classic
 
Choccolocco Experience
Hamburg (N.Y.) vs. Central-Phenix City, 8 a.m. (JSU)
Wellborn vs. Sardis, 9 a.m. (Sig.)
Saks vs. Randolph County, 9 a.m. (BB1)
Jacksonville vs. B.B. Comer, 9 a.m. (BB2)
Westbrook Christian vs. Hickman (Mo.), noon (Sig)
Sardis vs. Saks, noon (BB1)
Handley vs. Weaver, noon (BB2)
Hokes Bluff vs. Muscle Shoals, 3 p.m. (Sig)
Jacksonville vs. Holtville, 3 p.m. (BB1)
White Plains vs. Lawrence County, 3 p.m. (BB2)
Lawrence County vs. Handley, 6 p.m. (Sig)
White Plains vs. Oneonta, 6 p.m. (BB1)
Ohatchee vs. B.B. Comer, 6 p.m. (BB2)
Hickman (Mo.) vs. Central-Phenix City, 6 p.m. (JSU)
 
March 26
Alexandria at Saraland (2)
Cleburne County at Anniston
Pleasant Valley vs. McAdory in Gulf Coast Classic
Pleasant Valley vs. Tinley Park (Ill.) in Gulf Coast Classic
 
Choccolocco Experience
Central-Phenix City vs. Hokes Bluff, 9 a.m. (BB2)
Russellville vs. Munford JV, 9 a.m. (Bud McCarty)
Jacksonville vs. Lawrence County, 9 a.m. (JSU)
White Plains vs. Randolph County, 11 a.m. (Sig)
Westbrook Christian vs. Muscle Shoals, 11 a.m. (BB1)
Ohatchee vs. Oneonta, 10 a.m. (BB2)
Holtville vs. Hickman (Mo.), 1:30 p.m. (Sig)
Lawrence County vs. Central-Phenix City, 1:30 p.m. (BBI)
Wellborn vs. B.B. Comer, 1:30 p.m. (BB2)
Saks vs. Handley, 4 p.m. (Sig)
Munford vs. Sardis, 4 p.m. (BB1)
B.B. Comer vs. Muscle Shoals, 4 p.m. (BB2)
Piedmont vs. Corner, 4 p.m. (JSU)
White Plains vs. Westbrook Christian, 7 p.m. (Sig)
Munford vs. Handley, 7 p.m. (BB1)
Wellborn vs. Holtville, 7 p.m. (BB2)
Piedmont vs. Oneonta, 7 p.m. (JSU)
 
March 27
Alexandria at St. Paul (2)
Pleasant Valley vs. Foley in Gulf Coast Classic
 
Choccolocco Experience
Vestavia vs. Westbrook Christian, 9 a.m. (JSU)
Munford vs. Ohatchee, 10:30 a.m. (Sig)
Piedmont vs. Holtville, 10:30 a.m. (BB1)
Gadsden City vs. Vestavia, 1 p.m. (Sig)
Holtville vs. Ohatchee, 1 p.m. (BB1)
Jacksonville vs. Munford, 4:30 p.m. (Sig)
Hickman (Mo.) vs. Mountain Brook, 4:30 p.m. (BB1)
White Plains vs. Muscle Shoals, 4:30 p.m. (BB2)
Wellborn vs. Lawrence County, 7 p.m. (BB2)
Oxford vs. Mountain Brook, 7 p.m. (Sig)
Jacksonville vs. Wellborn, 7 p.m. (BB1)
 
March 28
Alexandria at Faith Academy
Anniston at Cleburne County (2)
Pleasant Valley in Gulf Coast Classic
 
Choccolocco Park Experience
Mountain Brook vs. Gadsden City, 9 a.m. (JSU)
Oxford vs. Hickman (Mo.), 11 a.m. (Sig)
Munford vs. Piedmont, 11 a.m. (BB1)
Oxford vs. Vestavia, 2 p.m. (Sig)
Piedmont vs. Mountain Brook, 2 p.m. (BB1)
Ohatchee vs. Lauderdale County, 4:30 p.m. (Sig)
Gadsden City vs. Lauderdale County, 7 p.m. (Sig)
 
March 29
Cleburne County, Cherokee County, North Jackson at Piedmont

Choccolocco Park Experience
Vestavia vs. Ariton, 11 a.m. (Sig)
Mountain Brook vs. Ariton, 2 p.m. (Sig)
Vestavia vs. Lauderdale County, 2 p.m. (BB1)
Oxford vs. Gadsden City, 5 p.m. (Sig)
 
March 30
Munford at Benjamin Russell
Spring Garden at Pleasant Valley
 
Choccolocco Park Experience
Oxford vs. Hillcrest, 11 a.m. (Sig)
Ariton vs. Lauderdale County, 11 a.m. (Sig)
Lauderdale County vs. Alexandria, 2 p.m. (BB1)
Hillcrest vs. Gadsden City, 2 p.m. (BB1)
Oxford vs. Ariton, 2 p.m. (BB2)

April 1
Cherokee County at Piedmont
Winterboro at Ragland (2)
 
April 2
Alexandria at Southside
Cherokee County at White Plains
Gaston at Ohatchee
Oxford at Fort Payne
Saks at Piedmont
Sylacauga at Munford
Tallassee at Clay Central
Weaver at Pleasant Valley

April 3
Ragland at Talladega
 
April 4
Cleburne County at Wellborn
Fort Payne at Oxford (2)
Munford at Sylacauga (2)
Ohatchee at Gaston (2)
Piedmont at Saks (2)
Pleasant Valley at Weaver (2)
Southside at Alexandria (2)
White Plains at Cherokee County (2)
 
April 5
Coosa Christian at Faith Christian
Handley at Munford
Holtville at Clay Central
Jacksonville Christian at Anniston
Leeds at Ragland
Pleasant Valley at Ohatchee
Weaver at Jacksonville
 
April 6
Bremen at Oxford (2)
Cleburne County, Springville at Alexandria
Hokes Bluff at Pleasant Valley
Piedmont, Scottsboro at Westbrook Christian
Ragland, Ranburne at Saks
White Plains at Ohatchee
Winterboro at Faith Christian
 
April 8
Gaylesville at Pleasant Valley
Munford at Chilton County
Oxford at Pell City
Victory Christian at Ragland (2)
 
April 9
Alexandria at Munford
Anniston at Talladega
Clay Central at Sylacauga
Jacksonville Christian at Faith Christian
Ohatchee at Westbrook Christian
Ragland at Victory Christian
Weaver at Saks
Wellborn at Piedmont
White Plains at Jacksonville

April 10
Cleburne County at Lincoln
 
April 11
Faith Christian at Jacksonville Christian
Jacksonville at White Plains (2)
Lincoln at Cleburne County (2)
Munford at Alexandria (2)
Piedmont at Wellborn (2)
Saks at Weaver  (2)
Sylacauga at Clay Central (2)
Talladega at Anniston (2)
Westbrook Christian at Ohatchee (2)
 
April 12
Benjamin Russell at Munford
Jacksonville at Pleasant Valley
Pell City at Oxford
Randolph County at Cleburne County
 
April 13
Gaylesville at Faith Christian
Munford, Moody at Pell City
Ohatchee at Cleburne County
Oxford at Hillcrest (2)
White Plains at Alexandria (2)
 
April 15
Alexandria at Ohatchee
Clay Central at White Plains
Piedmont at Hokes Bluff
Pleasant Valley at Munford
Ragland at Weaver
Saks at Lincoln
 
April 16
Clay Central at Lincoln
Donoho at White Plains
Donoho at Saks
Ragland at Leeds
 
April 19-20
First round playoffs
 
April 26-27
Second round playoffs
 
May 3-4
Third round playoffs
 
May 10-11
Semifinals playoffs
 
May 13-17
Championship round

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply