E.A. Sports Today

Let’s get it started

Here are Thursday’s first-round pairings for the Class 1A-5A wrestling state finals and the 6A weights involving Oxford wrestlers. In the 1A-5A pairings, the South qualifiers are listed first (parings are S1 vs. N8, S2 vs. N7, etc.). The complete brackets are available at www.trackwrestling.com

CLASS 1A-5A
106

Zack Haynes (Tallassee) 42-2 vs. Dylan Hutchins (Madison County) 26-13
Jackson Howard (Saint James) 37-11 vs. Trent Robertson (Susan Moore) 21-13
Jackson Elder (American Christian) 33-11 vs. Braden Ray (Oak Grove) 57-19
Dylan Turner (Cleburne County) 29-10 vs. Jacob Richman (Westminster Christian) 42-12
Reed Hill (Ohatchee) 42-15 vs. Ivan Ellison (Hayden) 52-14
Spencer Gordon (Holtville) 34-15 vs. Jailen Young (J.O. Johnson) 45-8
Will Jefcoat (Saint Clair County) 47-17 vs. Zach Clayton (Dora) 53-4
Will Miller (Helena) 10-9 vs. Macon Edwards (Fultondale) 86-0

113
Nick Souder (Weaver) 61-1 vs. Drake Hann (Sumiton Christian) 25-21
Will Patterson (Moody) 72-7 vs. Josh Cantrell (Mortimer Jordan) 29-21
Lane Trapp (Alexandria) 30-5 vs. Shane Crowell (New Hope) 7-4
Tristan Watson (Holtville) 38-9 vs. Thomas Reed (Corner) 17-22
Jonovan Miller (Tallassee) 39-8 vs. Mekhi Burdette (Madison County) 29-16
Bailey Henry (Ranburne) 29-12 vs. Seth Ingram (Susan Moore) 29-9
Trey Gaines (Saint James) 12-14 vs. Landon Castleberry (Hayden) 52-14
Forfeit vs. Shawn Winland (Oak Grove) 51-18

120
Bryer Stewart (Saint Clair County) 51-4 vs. Aaron Clevenger (Oak Grove) 38-27
Bruin Hathcock (Tallassee) 34-7 vs. Koby Edge (Ashville) 31-16
Fletcher Swindall (Alexandria) 49-5 vs. Devyn Gunter (Mortimer Jordan) 38-15
D`Shawn Skinner (Moody) 57-14 vs. Jake Statom (Deshler) 33-10
Nevada Wages (Shelby County) 31-15 vs. Zeke Smotherman (Madison County) 28-19
Jacob van Northington (Prattville Christian) 32-8 vs. Evan Vierra (New Hope) 9-2
Brady Rinehard (Wellborn) 28-8 vs. Sebastian Berres (J.O. Johnson) 42-14
Austin Turner (Cleburne County) 19-19 vs. Timothy Murphree (Fultondale) 63-2

126
Michael Land (Moody) 65-9 vs. Nathan Wunderlich (Corner) 25-18
Jordan Price (Tallassee) 39-5 vs. Jagger Bahrik (Dora) 32-27
Preston Jarrell (Cleburne County) 33-5 vs. Noah Seiger (Calera) 28-8
David Wood (Elmore County) 23-21 vs. Chase Melton (Fultondale) 65-18
Austin Rhodes (Holtville) 31-16 vs. Ian Thies (Westminster Christian) 41-20
Forfeit vs. Brantley McHugh (Madison County) 12-2
Sam Sims (Leeds) 9-9 vs. Paul Robertson (Susan Moore) 28-4
Jackson Henry (Ohatchee) 26-19 vs. Chase Phillips (Hayden) 61-2

132
Zachary Van alst (Montgomery Catholic) 49-1 vs. Jensen Runion (East Limestone) 14-19
Austin Johnson (Saint James) 34-6 vs. Ethan Miller (Madison County) 7-17
Robert Childress (Beauregard) 50-8 vs. Dawson Cowan (J.B. Pennington) 15-12
Aaron Whittaker (Alexandria) 42-9 vs. Andrew Rhodes (Dora) 24-17
Cameron McCormick (Holtville) 25-28 vs. Landon Trammell (Hayden) 26-9
Daniel Vazquez (Moody) 51-29 vs. Channing Marmann (Deshler) 27-5
Spencer Jordan (Ranburne) 28-14 vs. Zeke Lee (Oak Grove) 58-4
Tanner Strickland (Saint Clair County) 40-21 vs. Jaquan Rhodes (J.O. Johnson) 43-10

138
Chandler Teems (Leeds) 26-6 vs. Jaylin Rudolph (Columbia) 13-30
Brady Richardson (Holtville) 44-10 vs. Dylan Vines (Oak Grove) 46-7
Andrew Kilgore (Saks) 36-5 vs. Joshua Compton (Madison County) 12-14
Justin Roblee (Wellborn) 28-11 vs. Brian Smith (New Hope) 10-6
Drake Monroe (Weaver) 50-22 vs. Zach Cochran (Hayden) 49-9
Noah Wood (Elmore County) 31-15 vs. Dalton Chandlor (Sumiton Christian) 38-9
Elijah Glenn (Saint James) 21-10 vs. Andrew Campbell (Deshler) 34-13
Rashad Clark (Moody) 37-38 vs. Braxton Worthington (Mortimer Jordan) 44-1

145
Geoffrey Murray (Saint James) 37-5 vs. Kyle Phillips (Dora) 37-17
Dawson Anderson (Leeds) 49-4 vs. Cole McGough (Corner) 30-14
Logan Burch (Saint Clair County) 23-5 vs. Christian Doss (Piedmont) 13-20
Kyle Clapper (Weaver) 44-11 vs. Stephen White (Madison County) 31-18
Jonathan Oliphant (Saks) 26-10 vs. Jhovanie Yanez (Montevallo) 45-6
Nick Langston (Tallassee) 16-4 vs. Teague Berres (J.O. Johnson) 40-16
Cody Gibson (Holtville) 41-13 vs. Carial Tarter (Mortimer Jordan) 23-2
Justin Conner (Wellborn) 28-10 vs. Tyler Williams (Deshler) 44-2

152
Toren Pollard (Leeds) 41-0 vs. Zaquarius Harris (Columbia) 24-14
Tyler Mayfield (Cleburne County) 10-1 vs. Jordan Tyree (Dora) 38-24
Peyton Johnson (Holtville) 38-10 vs. Tate Smith (Oak Grove) 47-15
Mason Pattie (Saint James) 33-7 vs. Andrew Hyche (Mortimer Jordan) 55-12
Taylor Brown (Saks) 35-5 vs. Nicholas Brooks (East Limestone) 29-12
Tyler Palm (Saint Clair County) 53-18 vs. Noah Howse (Hayden) 38-3
Ryan King (Alabama Sch. For Blind) 43-3 vs. Jamario Rowe (J.O. Johnson) 29-12
Rio Reyes (Tallassee) 31-10 vs. Austin Foote (Madison County) 33-8

160
Gabriel Keating (Montgomery Catholic) 42-9 vs. Garrett Glass (Sumiton Christian) 31-17
Will Prater (Saint James) 38-9 vs. Dantez Morris (J.O. Johnson) 37-16
William White (Leeds) 50-10 vs. Jacob Humphries (Oak Grove) 56-8
Hayden Pitts (Ohatchee) 33-12 vs. Kenny Brady (Ashville) 50-4
Noah Beam (Cleburne County) 27-13 vs. Trey Snyder (Piedmont) 21-13
Dustin Womack (Saint Clair County) 45-24 vs. Seth Shelton (Madison County) 33-8
Caleb Coons (Helena) 40-19 vs. Taylor Shirley (Deshler) 15-2
Alex Daar (Tallassee) 32-11 vs. Bragan Swindle (Mortimer Jordan) 46-15

170
Christian Knop (Alexandria) 52-0 vs. Jacob Sulzby (Hayden) 37-24
Tyler Johnson (Weaver) 31-16 vs. Jeremiah Brown (Ashville) 39-11
Arthur Patton (Leeds) 39-7 vs. Monquavias Ricks (Deshler) 28-18
T Diebel (Saint James) 29-11 vs. Reid Singles (Westminster Christian) 27-13
Nathan Dunaway (Helena) 18-4 vs. Jabari Calloway (Piedmont) 11-9
Brady Price (Moody) 43-33 vs. Samual Bramlett (Madison County) 27-13
Kyle Hugley (Beauregard) 24-14 vs. Shon`Derious Spralling (J.O. Johnson) 31-9
Peyton Mallenix (American Christian) 24-18 vs. Caleb Lauderdale (Dora) 57-0

182
Michael Allison (Weaver) 61-4 vs. Grant Shephard (Sumiton Christian) 28-19
Chase Kelly (Moody) 58-16 vs. Jose Flores (Susan Moore) 14-14
Alex Nickell (Leeds) 38-3 vs. Hunter Cannon (Oak Grove) 49-20
Kane Pitts (Wellborn) 25-3 vs. Tyrik Britman (J.O. Johnson) 24-19
Jeremy Noah (Tallassee) 28-10 vs. Chase Fields (Corner) 33-18
Christian Seale (Cleburne County) 18-20 vs. Brenen Gibbs (Madison County) 22-17
Curtis Taylor (Alabama Sch. For Blind) 29-14 vs. Hunter Dill (Dora) 50-8
Dartavious Pearson (Dadeville) 13-9 vs. Ethan Pippin (Westminster Christian) 26-1

195
Chase Rodgers (Weaver) 60-5 vs. Luke Troyanek (Westminster Christian) 15-17
Bryan Tutton (Saint Clair County) 46-10 vs. Cortez Briggins (Dora) 35-18
Richard Williamson (Saint James) 45-1 vs. Matthew Coleman (Carver-Bham) 4-9
Jackson Brown (Leeds) 36-12 vs. Cody Colvin (Hayden) 37-22
Andy Baker (Tallassee) 41-5 vs. Richard Jones (Columbia) 21-6
Austin Snelling (Ohatchee) 16-11 vs. Clint McLeary (Deshler) 42-6
Tryston Gentry (Beauregard) 49-10 vs. Demico Fields (Mortimer Jordan) 31-6
Samuel Day (Cleburne County) 7-11 vs. Gage Watson (Madison County) 22-6

220
Caleb Montgomery (Ohatchee) 49-5 vs. Brett Lauderdale (Oak Grove) 36-31
Tre Nation (Leeds) 40-5 vs. Will Klyce (Deshler) 31-10
Skyler Mizzell (Saint Clair County) 33-8 vs. Ariel Suarez (Montevallo) 15-13
Denver Wages (Shelby County) 35-10 vs. Dangelo Humphrey (Columbia) 30-15
Matthew Elston (Weaver) 30-10 vs. De`Audre` McCurry (Carver-Bham) 12-5
Travis Bell (Cleburne County) 24-16 vs. Kendall Farr (Westminster Christian) 42-6
Daniel Longoria (Alexandria) 23-8 vs. Jamie Crutcher (Piedmont) 15-7
Hunter Tomblin (Beauregard) 27-16 vs. Colton Parton (Madison County) 39-1

285
Josephus Smith (Leeds) 30-0 vs. Michael Barnes (Mortimer Jordan) 29-19
Caleb Allison (Weaver) 59-4 vs. Javien Woods (Piedmont) 16-9
Jake Baker (Tallassee) 36-3 vs. Reed Murphy (Corner) 37-11
Michael Guionnaud (Elmore County) 22-10 vs. Spencer Killough (Deshler) 38-10
Zabian Smith (Lincoln) 37-6 vs. Matt Jenkins (Dora) 47-13
Nathan Smith (Holtville) 30-11 vs. Geronimo Galvan (J.B. Pennington) 32-5
Jordan Brooks (Saks) 26-15 vs. Anthony Johnson (Madison County) 30-11
Chace Nappier (Springville) 12-11 vs. Zach Turner (Oak Grove) 68-3

CLASS 6A
106: Landon Burrage (Oxford) 29-17 vs. Sebastian Burt (Fort Payne) 20-13
113: Jakob Chisolm (Oxford) 11-8 vs. Rolvin Bartolome (Fort Payne) 21-19
120: Wesley Slick (Oxford) 25-12 vs. Keanon Cortez (Austin) 12-8
126: Jackson Hurst (Oxford) 21-25 vs. Kolton Clark (Scottsboro) 43-4
138: Quintez Pearson (Oxford) 41-11 vs. Ryan Tibaldo (Athens) 26-24
145: Gryce McDaniel (Oxford) 21-24 vs. Zach Kusiak (Pinson) 36-17
170: Matt King (Oxford) 13-2 vs. Bryce Jeffrey (Florence) 11-9
285: Clay Webb (Oxford) 17-3 vs. Deandre Ramsey (Muscle Shoals) 16-18



You must be logged in to post a comment Login