E.A. Sports Today

Prep basketball poll

Anniston’s boys, riding a seven-game winning streak since losing their season opener, broke into the ASWA prep basketball rankings this week — at No. 7 in Class 5A.

Sacred Heart remains No. 1 in 1A boys. Jacksonville (No. 5 4A) and Pleasant Valley (No. 10 3A) remain in the girls poll. The next poll is out Jan. 13.

The Bulldogs put their new ranking on display today against Cherokee County, the No. 5 in Class 4A, in the Coosa River Classic at Childersburg.

STATE PREP POLL

GIRLS
CLASS 7A

1. Hazel Green (13-0)
2. Jeff Davis (8-2)
3. Thompson (10-1)
4. Sparkman (8-3)
5. Buckhorn (13-3)
6. McGill-Toolen (11-2)
7. Hoover (8-4)
8. Lee-Montgomery (9-1)
9. Gadsden City (7-4)
10. Hewitt-Trussville (9-3)
Others nominated: Central-PC (5-3), Enterprise (9-2), Fairhope (6-3), Theodore (10-4).

CLASS 6A
1. Homewood (11-2)
2. Blount (12-2)
3. Lee-Huntsville (12-3)
4. LeFlore (10-0)
5. Austin (8-2)
6. Shades Valley (7-1)
7. Huffman (11-3)
8. Athens (14-2)
9. Selma (11-1)
10. Scottsboro (10-2)
Others nominated: Arab (8-4), Baldwin County (8-3), Briarwood Christian (9-1), Clay-Chalkville (6-3), Southside-Gadsden (8-1), Valley (5-1), Walker (8-3).

CLASS 5A
1. Wenonah (13-0)
2. Faith Academy (9-2)
3. Charles Henderson (12-1)
4. Central-Tuscaloosa (14-3)
5. Lawrence County (8-3)
6. Madison County (8-2)
7. Brewbaker Tech (7-4)
8. Ramsay (7-4)
9. Carver-Birmingham (14-5)
10. Eufaula (7-2)
Others nominated: Fairview (10-3), Sumter Central (10-3), Talladega (10-3).

CLASS 4A
1. Deshler (8-1)
2. Locust Fork (10-0)
3. Sipsey Valley (11-2)
4. UMS-Wright (11-4)
5. Jacksonville (7-2)
6. Clarke County (10-2)
7. Priceville (9-4)
8. BTW Magnet (8-2)
9. Hokes Bluff (8-3)
10. St. James (7-3)
Others nominated: Cordova (3-3), Crossville (7-5), Danville (7-8), J.B. Pennington (10-2), Straughn (6-2), Westminster Christian (3-3).

CLASS 3A
1. Madison Academy (9-2)
2. Lauderdale County (8-2)
3. Pisgah (9-0)
4. Sand Rock (8-0)
5. Central-Coosa (11-1)
6. Colbert County (3-2)
7. Holly Pond (10-4)
8. Montgomery Academy (4-1)
9. Abbeville (10-2)
10. Pleasant Valley (8-2)
Others nominated: Barbour County (4-4), Hillcrest-Evergreen (3-1), Lexington (9-3), Westbrook Christian (7-2), West Morgan (8-6).

CLASS 2A
1. Red Bay (9-1)
2. Samson (12-0)
3. Falkville (8-4)
4. Geneva County (12-2)
5. Tanner (7-3)
6. Cold Springs (9-5)
7. Holy Spirit (6-2)
8. Calhoun (10-2)
9. Ariton (9-1)
10. Lanett (2-2)
Others nominated: Collinsville (4-4), Mars Hill (6-4), Mobile Christian (5-5), Phil Campbell (8-4), Section (5-4).

CLASS 1A
1. Keith (11-1)
2. Loachapoka (10-2)
3. Woodville (7-5)
4. Decatur Heritage (9-2)
5. Skyline (7-4)
6. Spring Garden (4-2)
7. Winterboro (9-2)
8. Pleasant Home (3-2)
9. Berry (5-1)
10. Cedar Bluff (3-1)
Others nominated: Brantley (3-3), Georgiana (3-2), Hackleburg (6-2), Isabella (7-2), R.A. Hubbard (4-3), Jefferson Christian (3-4).

AISA
1. Springwood (12-0)
2. Lee-Scott (10-1)
3. Glenwood (8-4)
4. Tuscaloosa Academy (10-0)
5. Macon-East (6-2)
6. Lakeside (6-4)
7. Pike Liberal Arts (5-3)
8. Coosa Valley (5-2)
9. Lowndes Academy (6-1)
10. Sparta Academy (9-3)
Others nominated: Abbeville Christian (7-2), Autauga Academy (4-3), Edgewood Academy (5-2), Fort Dale Academy (3-3), Northside Methodist (5-5).

BOYS
CLASS 7A

1. Spain Park (8-3)
2. Mountain Brook (9-1)
3. Gadsden City (9-3)
4. Lee-Montgomery (7-1)
5. Central-Phenix City (7-1)
6. Grissom (9-3)
7. McGill-Toolen (13-3)
8. Thompson (7-4)
9. Baker (11-4)
10. Murphy (7-4)
Others nominated: Auburn (9-2), Enterprise (7-1), Theodore (7-2).

CLASS 6A
1. Carver-Montgomery (6-1)
2. Lee-Huntsville (8-3)
3. Homewood (12-1)
4. Pelham (7-3)
5. LeFlore (7-2)
6. Austin (7-1)
7. Huffman (10-2)
8. Blount (10-5)
9. Bessemer City (10-2)
10. Albertville (8-3)
Others nominated: Dothan (6-1), Gardendale (7-3), Northview (8-0), Cullman (9-3), Minor (7-3), Northridge (9-5), Woodlawn (10-2).

CLASS 5A
1. J.O. Johnson (8-1)
2. Sumter Central (16-1)
3. Faith-Mobile (11-1)
4. Columbia (9-3)
5. Brewbaker Tech (8-3)
6. Hayden (7-2)
7. Anniston (5-1)
8. Sidney Lanier (9-3)
9. Central-Tuscaloosa (9-4)
10. Mortimer Jordan (5-2)
Others nominated: Dora (9-2).

CLASS 4A
1. Westminster-Huntsville (8-1)
2. Cordova (4-0)
3. Bibb Co. (6-2)
4. Montevallo (11-1)
5. Cherokee Co. (7-0)
6. St. James (6-1)
7. Priceville (8-5)
8. Monroe Co. (9-2)
9. BTW Magnet (10-1)
10. West Limestone (7-4)
Others nominated: Ashford (12-1), Brooks (7-3), Childersburg (10-1), Locust Fork (7-3), North Jackson (6-4), Northside (10-1).

CLASS 3A
1. Madison Academy (7-2)
2. Holly Pond (12-1)
3. Hale Co. (9-2)
4. Westbrook Christian (10-0)
5. Winfield (7-0)
6. Sheffield (10-1)
7. New Hope (7-0)
8. West Morgan (7-3)
9. Geraldine (8-2)
10. Hillcrest-Evergreen (3-2)
Others nominated: Abbeville (9-3), Bayside Academy (9-3), Colbert Heights (9-2), Montgomery Academy (3-2), Opp (6-3), Piedmont (1-3), Pike Co. (3-2), Sand Rock (3-5), Slocomb (8-3).

CLASS 2A
1. LaFayette (5-1)
2. Vincent (8-2)
3. Section (8-1)
4. Tanner (6-2)
5. Cold Springs (10-3)
6. Asbury (8-3)
7. Lanett (9-3)
8. Samson (7-3)
9. Altamont (9-0)
10. Elba (3-1)
Others nominated: Cleveland (5-4), Collinsville (4-4), New Brockton (5-5), Tharptown (9-2).

CLASS 1A
1. Sacred Heart (7-4)
2. Georgiana (7-0)
3. Keith (9-3)
4. Skyline (6-1)
5. Decatur Heritage (4-3)
6. Fruitdale (10-1)
7. Spring Garden (4-1)
8. South Lamar (10-1)
9. St. Bernard (10-1)
10. Phillips-Bear Creek (8-2)
Others nominated: Cedar Bluff (2-1), Loachapoka (2-3), Paint Rock Valley (9-3).

AISA
1. Tuscaloosa Academy (8-1)
2. Lee-Scott (8-3)
3. Glenwood (8-2)
4. Edgewood (6-0)
5. Lakeside (9-1)
6. East Memorial (10-4)
7. Sparta (9-3)
8. Restoration (10-2)
9. Crenshaw Christian (13-2)
10. Russell Christian (Miss.) (6-2)
Others nominated: Hooper (6-6), Macon-East (4-4), Morgan Academy (4-3).



You must be logged in to post a comment Login