E.A. Sports Today

Hoping for hoops

Here is a master schedule for the 2020-21 high school basketball season for teams in and around Calhoun County; all games subject to football playoffs and COVID protocols; will be updated as schedules become available. Coaches, be sure to email your schedules to almusky@aol.com

2020-21 BASKETBALL SCHEDULE

Nov. 5
Lady Eagles Tip-Off Invitational, Vinemont
Coosa Christian vs. Southeastern, 5:30 p.m.
Elkmont at Vinemont, 6:45 p.m.

Nov. 7
Lady Eagles Tip-Off Invitational, Vinemont
Consolation game, noon
Championship game, 1:30 p.m.

Nov. 9
Cornerstone at Faith Christian

Nov. 10
Coosa Christian at Gaylesville

Nov. 12
Hillcrest at Oxford
Lincoln girls at Leeds
Munford at Coosa Christian
Oxford girls at Ohatchee

Nov. 13
Ashville at Weaver

Nov. 16
Cleburne County at Faith Christian
Oxford at White Plains
Pleasant Valley at West End

Nov. 17
Coosa Christian at Pleasant Valley
Hoover at Anniston
Lincoln girls at Oxford
Jacksonville Christian at Ranburne
Munford at Donoho
Sardis at Glencoe
Weaver at Faith Christian

Nov. 18
Westbrook Christian at Coosa Christian

Nov. 19
Handley at Jacksonvillle
Jacksonville Christian at ASD
Munford at Weaver
Ohatchee girls at Jacksonville
Oxford at Plainview
Piedmont girls at Ranburne
Winterboro at Faith Christian

Nov. 20
Central-Carrollton at Ranburne
Coosa Christian at Weaver
Donoho at Horseshoe Bend
Faith Christian at ASD
Jacksonville at Gadsden City
Westbrook Christian at Glencoe
White Plains at Cherokee County
Woodland at Pleasant Valley

Nov. 21
Champions Girls Thanksgiving Classic
Game 1: Jacksonville vs. White Plains, 3 p.m.
Game 2: Saks vs. Spring Garden, 4:30 p.m.
Game 3: Hokes Bluff vs. Ohatchee, 6 p.m.
Game 4: Alexandria vs. Pleasant Valley, 7:30 p.m.

Nov. 23
Cedar Bluff at Faith Christian
Donoho at Ashville
Glencoe at Sand Rock
Jacksonville Christian at Alexandria
Wend End at Coosa Christian
Anniston, Lincoln boys in Lincoln Thanksgiving Round Robin
Weaver girls in Lincoln Thanksgiving Round Robin

Champions Girls Thanksgiving Classic
Game 5: Jacksonville-White Plains loser vs. Saks-Spring Garden loser, 3 p.m.
Game 6: Hokes Bluff-Ohatchee loser vs. Alexandria-Pleasant Valley loser, 4:30 p.m.
Game 7: Jacksonville-White Plains winner vs. Collinsville, 6 p.m.
Game 8: Alexandria-Pleasant Valley winner vs. Handley, 7:30 p.m.

Heritage Thanksgiving Classic, Fairfield
Oxford vs. Center Point, 6 p.m.

Jacksonville Thanksgiving Tournament
Cleburne County vs. Pleasant Valley
Saks vs. Jacksonville

Talladega Girls Round Robin
Teams: Talladega, Talladega Co. Central, Cleburne County, Oxford, Benjamin Russell, Shelby County

Nov. 24
Alexandria at Talladega
Anniston, Lincoln boys in Lincoln Thanksgiving Round Robin
Oxford in Heritage Thanksgiving Classic, Fairfield
Weaver girls in Lincoln Thanksgiving Round Robin

Champions Girls Thanksgiving Tournament
Game 9: Game 5 loser vs. Game 6 loser, 1:30 p.m.
Game 10: Game 5 winner vs. Game 6 winner, 3 p.m.
Game 11: Game 7 loser vs. Game 8 loser, 4:30 p.m.
Game 12: Game 7 winner vs. Saks-Spring Garden winner, 6 p.m.
Game 13: Game 8 winner vs. Hokes Bluff-Ohatchee winner, 7:30 p.m.

Jacksonville Thanksgiving Tournament
Consolation game
Championship game

Talladega Girls Round Robin
Teams: Talladega, Talladega Co. Central, Cleburne County, Oxford, Benjamin Russell, Shelby County

Nov. 25
Anniston, Lincoln boys in Lincoln Thanksgiving Round Robin
Oxford in Heritage Thanksgiving Classic, Fairfield
Weaver girls in Lincoln Thanksgiving Round Robin

Champions Girls Thanksgiving Tournament
Game 14: Game 10 loser vs. Game 11 loser, 3 p.m.
Game 15: Game 10 winner vs. Game 11 winner, 4:30 p.m.
Game 16: Game 12 loser vs. Game 13 loser, 6 p.m.
Championship game: Game 12 winner vs. Game 13 winner, 7:30 p.m.

Talladega Girls Round Robin
Teams: Talladega, Talladega Co. Central, Cleburne County, Oxford, Benjamin Russell, Shelby County

Nov. 27
Alexandria at Springville

Nov. 30
Cleburne County at Donoho
Glencoe at Ider
Lincoln at White Plains
Munford at Anniston
Ohatchee at Ragland
Oxford girls at Handley
Weaver girls at Jacksonville Christian

Dec. 1
Alexandria at Jacksonville
Cleburne County at Wellborn
Donoho at Coosa Christian
Glencoe at Southside
Hoover at Oxford
Lincoln at Etowah
Ragland at Faith Christian
Weaver at Pleasant Valley
White Plains at Ranburne

Dec. 3
Ashville at Ohatchee
Coosa Christian at Hokes Bluff
Faith Christian at Westbrook Christian
Ragland at Ranburne
Spring Garden at Pleasant Valley

Dec. 4
Alexandria at Cherokee County
Anniston at Calera
Faith Christian at Wellborn
Geraldine at Glencoe
Hokes Bluff at Ohatchee
Jacksonville Christian at Donoho
Oxford at Pell City
Pleasant Valley at Gaston
White Plains at Cleburne County

Dec. 5
Gadsden City at Jacksonville

Huntsville Showcase
Anniston vs. Calhoun, Columbia HS

Dec. 7
Handley at Cleburne County
Jacksonville Christian at Faith Christian
Lincoln at Talladega Co. Central
Ohatchee at Munford
Oxford at Ramsay

Dec. 8
Cleburne County at Ohatchee
Coosa Christian at Faith Christian
Donoho at Ragland
Horseshoe Bend at Ragland
Jacksonville at Cherokee County
Moody at Alexandria
Oxford at Vestavia Hills
Piedmont at Weaver
Pleasant Valley at Glencoe
St. Clair County at Lincoln
Wellborn at Saks
White Plains at Anniston

Dec. 10
Childersburg at Wellborn
Gaston at Coosa Christian
Glencoe at Collinsville
Jacksonville Christian at Ragland
Lincoln at Talladega
Pleasant Valley at Piedmont
Ranburne at Woodland
Weaver at Saks

Dec. 11
Anniston at Handley
Cherokee County at White Plains
Cleburne County at Munford
Donoho at Faith Christian
Lanett at Ranburne
Ohatchee at Pleasant Valley
Oxford girls at Lincoln
Piedmont at Jacksonville
Talladega at Alexandria
Weaver at Ashville
Wellborn at Jacksonville Christian

Dec. 12
Spring Garden at Glencoe

Bobby Ledbetter Classic, Plainview HS
Oxford vs. Grissom, 1:30 p.m.
Thompson vs. Anniston, 3 p.m.
Mountain Brook vs. Hartselle, 4:30 p.m.
Plainview vs. Pickens County, 6 p.m.
Spain Park vs. Huffman, 7:30 p.m.

Dec. 14
Anniston at Cleburne County
Handley at White Plains
Pleasant Valley at Coosa Christian
Weaver at Wellborn

Dec. 15
Anniston at Munford
Ashville at Jacksonville
Clay Central at Cleburne County
Donoho at Wellborn
Glencoe at Hokes Bluff
Lincoln at Moody
Pell City at White Plains
Piedmont at Ohatchee
Pleasant Valley at Weaver
Ranburne at Mt. Zion
St. Clair County at Alexandria

Dec. 17
Donoho at Gaylesville
Faith Christian at Winterboro
Ohatchee at Wellborn
Piedmont at Glencoe
Ragland at Coosa Christian
Spring Garden girls at Oxford
White Plains at Munford

Tri-County Tournament at Clay Central
Teams: Cleburne County, Clay Central, Randolph County, Woodland

Dec. 18
Alexandria at Lincoln
Jacksonville at White Plains
Lafayette at Ranburne
Ohatchee at Weaver
Oxford at Hillcrest
Pleasant Valley at Hokes Bluff

Tri-County Tournament at Clay Central
Teams: Cleburne County, Clay Central, Randolph County, Woodland

Dec. 19
Coosa Christian girls at Ashville
Oxford at Hartselle
Ranburne at Bremen
Ohatchee in Champions Christmas Tournament

Dec. 20
Ohatchee in Champions Christmas Tournament

Dec. 21
Anniston at Guntersvillle
Jacksonville Christian at Coosa Christian
Lincoln at Childersburg
Woodland at Cleburne County
Jacksonville in Gaston Christmas Tournament
Ohatchee in Champions Christmas Tournament
Pleasant Valley girls in Ragland Christmas Tournament
Pleasant Valley, Weaver, Glencoe in Pat Ball Classic, Hokes Bluff
Ranburne in Ragland Christmas Tournament
Ranburne girls in Gaston Christmas Tournament
White Plains in Fort Payne Christmas Tournament

Dec. 22
Munford at Lincoln
Oxford at Southside
Sipsey Valley at Anniston
Wellborn at Cleburne County
Jacksonville in Gaston Christmas Tournament
Ohatchee in Champions Christmas Tournament
Pleasant Valley girls in Ragland Christmas Tournament
Pleasant Valley, Weaver, Glencoe in Pat Ball Classic, Hokes Bluff
Ranburne in Ragland Christmas Tournament
Ranburne girls in Gaston Christmas Tournament
White Plains in Fort Payne Christmas Tournament

Dec. 23
Jacksonville in Gaston Christmas Tournament
Ohatchee in Champions Christmas Tournament
Pleasant Valley, Weaver, Glencoe in Pat Ball Classic, Hokes Bluff
Ranburne girls in Gaston Christmas Tournament
White Plains in Fort Payne Christmas Tournament

Dec. 28
Anniston in Athens Christmas Tournament
Gadsden Area Christmas Classic, Gadsden City HS
Faith Christian boys, girls in Hilburn-Patterson Haralson County (Ga.) Invitational
Glencoe girls in Fort Payne Tournament
Jacksonville girls in Guntersville Christmas Tournament
Lincoln in Springville Invitational
Oxford in Huntsville City Classic

Cleburne County Christmas Classic
Boys teams:
Cleburne County, Clay Central, Donoho, Ranburne, Ohatchee, Spring Garden, Woodland, Vincent
Girls teams: Cleburne County, Heard County (Ga.), Ohatchee, Oxford, Ranburne, Spring Garden, Weaver, Woodland

Dec. 29
Anniston in Athens Christmas Tournament
Jacksonville at Weaver
Faith Christian boys, girls in Wilburn-Patterson Haralson County (Ga.) Invitational
Gadsden Area Christmas Classic, Gadsden City HS
Glencoe girls in Fort Payne Tournament
Jacksonville girls in Guntersville Christmas Tournament
Lincoln in Springville Invitational
Oxford in Huntsville City Classic

Cleburne County Christmas Classic
Boys teams:
Cleburne County, Clay Central, Donoho, Ranburne, Ohatchee, Spring Garden, Woodland, Vincent
Girls teams: Cleburne County, Heard County (Ga.), Ohatchee, Oxford, Ranburne, Spring Garden, Weaver, Woodland

Dec. 30
Anniston in Athens Christmas Tournament
Faith Christian boys, girls in Kilburn-Patterson Haralson County (Ga.) Invitational
Gadsden Area Christmas Classic, Gadsden City HS
Glencoe girls in Fort Payne Tournament
Jacksonville girls in Guntersville Christmas Tournament
Lincoln in Springville Invitational
Oxford in Huntsville City Classic

Cleburne County Christmas Classic
Boys teams:
Cleburne County, Clay Central, Donoho, Ranburne, Ohatchee, Spring Garden, Woodland, Vincent
Girls teams: Cleburne County, Heard County (Ga.), Ohatchee, Oxford, Ranburne, Spring Garden, Weaver, Woodland

Jan. 4
Alexandria girls at Oxford
Cleburne County at Ranburne
Coosa Christian at Donoho
Faith Christian at Weaver
Jacksonville at Saks
Pell City at Lincoln
Piedmont at White Plains

Jan. 5
Ashville at Donoho
Bowdon at Ranburne
Cherokee County at Alexandria
Cleburne County at Woodland
Collinsville at Glencoe
Faith Christian at Jacksonville Christian
Gaston at Pleasant Valley
Handley at Anniston
Lincoln at St. Clair County
Oak Mountain at Oxford
Pell City at White Plains
Saks at Wellborn
Weaver at Munford

Jan. 7
Benjamin Russell at Anniston
Childersburg at Lincoln
Etowah at Jacksonville
Gaylesville at Coosa Christian
Munford at Wellborn

Jan. 8
Alexandria at Moody
Cleburne County at White Plains
Collinsville at Ranburne
Coosa Christian at Westbrook Christian
Faith Christian at Ragland
Hokes Bluff at Glencoe
Horseshoe Bend at Donoho
Jacksonville at Ashville
Jacksonville Christian girls at Weaver
Piedmont at Pleasant Valley
Springville at Oxford
Wellborn at Ohatchee

Jan. 9
Randolph County at Ranburne
Talladega at Anniston

Jan. 11
Cleburne County at Clay Central
Coosa Christian at Jacksonville Christian
Wellborn at Childersburg

Jan. 12
Alexandria at St. Clair County
Anniston at White Plains
Cherokee County at Jacksonville
Faith Christian at Coosa Christian
Moody at Lincoln
Ohatchee at Piedmont
Pell City at Oxford
Pleasant Valley at Munford
Ranburne at Horseshoe Bend

Jan. 13
Pelham at Lincoln

Jan. 14
Faith Christian at Donoho
Jacksonville at Anniston
Jacksonville Christian at Wellborn
Munford at Cleburne County
Southside at Oxford
Weaver at Ohatchee

Jan. 15
Glencoe at Geraldine
Jacksonville at Etowah
Lincoln at Alexandria
Munford at White Plains
Ragland at Donoho
Ranburne at Lanett
Weaver at Piedmont
Wellborn at Faith Christian

Jan. 16
Hokes Bluff at Coosa Christian
Talladega at Lincoln
Calhoun County Tournament, JSU

Jan. 17
Calhoun County Tournament, JSU

Jan. 18
Cedar Bluff at Donoho
Calhoun County Tournament, JSU
Etowah County Tournament, West End
Talladega County Tournament

Jan. 19
Cleburne County at Handley
Coosa Christian at Cedar Bluff
Woodland at Ranburne
Calhoun County Tournament, JSU
Etowah County Tournament, West End
Talladega County Tournament

Jan. 20
Calhoun County Tournament, JSU
Etowah County Tournament, West End
Talladega County Tournament

Jan. 21
Cleburne County at Randolph County
Calhoun County Tournament, JSU
Etowah County Tournament, West End
Talladega County Tournament

Jan. 22
Coosa Christian at Ragland
Ranburne at Randolph County
Calhoun County Tournament, JSU
Etowah County Tournament, West End
Talladega County Tournament

Jan. 23
Calhoun County Tournament, JSU
Talladega County Tournament

Jan. 25
Cleburne County at Anniston
Donoho at Jacksonville Christian
Jacksonville at Alexandria
Oxford at Springville
Pleasant Valley at Ohatchee
Sand Rock at Glencoe
Weaver at Coosa Christian

Jan. 26
Alexandria at Jacksonville Christian
ASD at Faith Christian
Hokes Bluff at Pleasant Valley
Jacksonville at Piedmont
Ranburne at Cleburne County
Saks at Weaver
Talladega at Oxford
Wellborn at Donoho
White Plains at Handley

Jan. 28
Anniston at Alexandria
Coosa Christian at Gaston
Glencoe at Pleasant Valley
Lincoln at Pell City
Ranburne at Lafayette
Randolph County at Cleburne County
Wellborn at Munford
White Plains at Jacksonville

Jan. 29
Coosa Christian at West End
Donoho at Cleburne County
Etowah at Lincoln
Munford at Ohatchee
Ranburne at White Plains
Saks at Alexandria
Southside at Glencoe
Wellborn at Weaver

Feb. 1
Fort Payne at Anniston
Gaylesville at Donoho
Glencoe at Piedmont
Ohatchee at Ashville
Munford at Pleasant Valley
Westbrook Christian at Faith Christian

Feb. 2
Glencoe at Westbrook Christian
Ohatchee at Hokes Bluff
Oxford at Gadsden City
Springville at Jacksonville
White Plains at Lincoln

Feb. 4
Anniston at Talladega
Lincoln at Munford
Ragland at Ohatchee
Ranburne at Jacksonville Christian
Scottsboro at Oxford
West End at Pleasant Valley

Feb. 5
Donoho at Cedar Bluff
Ider at Glencoe
Lincoln at Anniston
Pleasant Valley at Spring Garden

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply