E.A. Sports Today

Final poll

Jacksonville (4A), Ohatchee (2A) go into playoffs ranked No. 2 in respective classifications; Oxford, Saks, Piedmont also ranked

CLASS 7A
Team (first-place), W-L, Pts, Pvs
1. Central-Phenix City (25), 10-0, 300, 1
2. Thompson, 8-1, 221, 2
3. Auburn, 9-1, 188, 4
4. Hoover, 7-3, 164, 3
5. McGill-Toolen, 8-2, 153, 5
6. Hewitt-Trussville, 7-3, 138, 6
7. Theodore, 8-2, 96, 8
8. Mountain Brook, 8-2, 87, 9
9. James Clemens, 7-3, 44, 7
10. Austin, 7-3, 15, 10
Others receiving votes: Prattville (7-3) 10, Fairhope (7-3) 7, Bob Jones (6-4) 1, Davidson (6-4) 1.

CLASS 6A
1. Pinson Valley (19), 8-1, 282, 1
2. Spanish Fort (5), 9-1, 236, 2
3. Clay-Chalkville, 9-1, 190, 4
4. Hartselle (1), 10-0, 178, 5
5. Jackson-Olin, 10-0, 142, 6
6. Saraland, 9-1, 131, 3
7. Muscle Shoals, 8-2, 102, 7
8. Oxford, 8-2, 76, 8
9. Wetumpka, 8-2, 44, 9
10. Homewood, 8-2, 30, 10
Others receiving votes: Athens (8-2) 8, McAdory (9-1) 3, Hueytown (8-2) 1, Opelika (5-4) 1, Stanhope Elmore (6-4) 1.

CLASS 5A
1. Etowah (21), 10-0, 287, 1
2. Vigor (2), 9-1, 223, 2
3. Madison Aca. (1), 9-1, 197, 4
4. Ramsay (1), 9-1, 185, 5
5. Mortimer Jordan, 9-1, 131, 7
6. Briarwood, 8-2, 120, 8
7. Jasper, 9-1, 90, 9
8. Demopolis, 8-2, 82, 3
9. East Limestone, 8-2, 46, 10
10. Greenville, 8-2, 27, 6
Others receiving votes: Jackson (7-3) 23, Russellville (9-1) 7, Pleasant Grove (8-2) 5, Brewer (8-2) 2.

CLASS 4A
1. UMS-Wright (22), 9-0, 291, 1
2. Jacksonville (1), 10-0, 222, 2
3. Hokes Bluff, 9-1, 185, 4
4. American Chr., 10-0, 177, 5
5. North Jackson (2), 10-0, 169, 6
6. Brooks, 8-2, 114, 3
7. Northside, 9-1, 87, 8
8. Fayette Co., 8-2, 69, 9
9. Good Hope, 9-1, 62, 10
10. Headland, 9-1, 29, 7
Others receiving votes: Montevallo (9-1) 14, St. John Paul II (8-2) 3, Catholic-Montgomery (7-3) 2, Hillcrest-Evergreen (6-4) 1.

CLASS 3A
1. Randolph Co. (17), 9-1, 270, 1
2. Mobile Chr. (5), 8-1, 233, 2
3. Winfield (2), 10-0, 194, 3
4. Saks, 8-1, 166, 4
5. Piedmont, 8-2, 154, 5

6. Fultondale, 8-1, 123, 6
7. Westminster-Huntsville (1), 9-0, 99, 7
8. Gordo, 8-2, 85, 8
9. Thomasville, 8-2, 49, 10
10. Providence Chr., 9-1, 24, —
Others receiving votes: Midfield (8-1) 11, St. James (9-1) 7, Pike Co. (8-2) 6, Beulah (8-2) 2, Geraldine (8-2) 1, Pike Road (6-4) 1.

CLASS 2A
1. Fyffe (24), 10-0, 297, 1
2. Ohatchee (1), 9-0, 228, 2
3. Thorsby, 9-1, 178, 4
4. Luverne, 9-1, 164, 5
5. Highland Home, 9-1, 137, 6
6. Abbeville, 9-1, 118, 8
7. Reeltown, 8-2, 98, 7
8. Cottage Hill, 9-1, 87, 3
9. Collinsville, 9-1, 67, 9
10. Ranburne, 8-2, 35, 10
Others receiving votes: Addison (8-2) 7, Leroy (7-3) 6, Aliceville (8-2) 2, North Sand Mountain (8-2) 1.

CLASS 1A
1. Lanett (19), 8-1, 280, 1
2. Linden (4), 9-0, 232, 2
3. Maplesville, 9-1, 183, 3
4. St. Luke’s (1), 9-1, 177, 4
5. South Lamar, 10-0, 146, 5
6. Georgiana, 9-1, 133, 6
7. Falkville (1), 10-0, 106, 7
8. Marengo, 9-1, 77, 8
9. Mars Hill Bible, 9-1, 56, 10
10. Elba, 7-2, 15, 9
Others receiving votes: Spring Garden (9-1) 14, Wadley (7-2) 7, Donoho (8-2) 1.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

en_USEnglish
en_USEnglish