E.A. Sports Today

Alexandria, PV county’s only top 10 teams

By East Alabama Sports Today

The Alexandria baseball team and the Pleasant Valley softball team were the only Calhoun County teams in the top 10s of either statewide poll released Wednesday night.

The Valley Cubs (14-2) are ranked No. 4 in the Class 5A poll. Pleasant Valley (7-5) is ranked No. 9 in the Class 3A softball poll.

Piedmont (3A) was nominated for the Class 3A baseball poll, while Oxford (6A), Alexandria (5A) and Piedmont (3A) were nominated in their respective softball polls.

Here are the complete polls:

ASWA Baseball Rankings
CLASS 7A

1. Hewitt-Trussville (11-1)
2. Thompson (13-3)
3. Mountain Brook (14-3)
4. Theodore (18-2)
5. Hoover (12-7)
6. Auburn (13-7)
7. Spain Park (11-6)
8. Central-Phenix City (13-5)
9. Grissom (10-3)
10. Baker (9-6)
Others nominated: Alma Bryant (7-3), Huntsville (9-4), Vestavia Hills (8-7).

CLASS 6A
1. Cullman (13-3)
2. Pelham (12-4)
3. Opelika (15-3)
4. Homewood (14-2)
5. Spanish Fort (12-7)
6. Hartselle (10-4)
7. Briarwood Christian (11-2)
8. Gardendale (18-2)
9. Hillcrest-Tuscaloosa (12-7)
10. Northridge-Tuscaloosa (11-5)
Others nominated: Chilton County (9-4), Dothan (11-10), Hueytown (14-5), Southside-Gadsden (9-5), Walker (11-4).

CLASS 5A
1. Charles Henderson (17-1)
2. St. Paul’s (17-0)
3. Tallassee (15-3)
4. Alexandria (14-2)
5. Mortimer Jordan (14-5)
6. Rehobeth (13-3)
7. Shelby County (8-2)
8. Pleasant Grove (11-8)
9. Russellville (5-3)
10. Madison County (16-1)
Others nominated: Ardmore (5-3), Faith Academy (9-7), Randolph (7-1).

CLASS 4A
1. UMS-Wright (16-2)
2. Oneonta (10-1)
3. Central-Florence (12-0)
4. Brooks (11-4)
5. Haleyville (6-2)
6. Thomasville (9-4)
7. Headland (11-5)
8. Bibb County (8-7)
9. St. James (13-5)
10. Cordova (11-3)
Others nominated: Elmore County (12-7), Holtville (11-7), Leeds (8-7), North Jackson (8-3).

CLASS 3A
1. Hale County (13-1)
2. Madison Academy (6-2)
3. Sheffield (13-3)
4. Hanceville (8-3)
5. Colbert County (8-4)
6. Bayside Academy (16-2)
7. T.R. Miller (8-1)
8. Cottage Hill (15-6)
9. Geneva (11-3)
10. Colbert Heights (9-1)
Others nominated: Lauderdale County (7-4), Opp (9-7), Piedmont (5-4), Sand Rock (5-3).

CLASS 2A
1. Luverne (9-1)
2. St. Luke’s (11-3)
3. G.W. Long (16-4)
4. Houston Academy (13-7)
5. Phil Campbell (6-1)
6. Falkville (8-3)
7. Leroy (9-8)
8. Thorsby (6-1)
9. Mobile Christian (7-4)
10. Mars Hill Bible (4-6)
Others nominated: Ariton (8-4), Collinsville (5-1), Cottonwood (7-2), Red Bay (6-4).

CLASS 1A
1. Athens Bible (5-0)
2. Verbena (9-2)
3. Cedar Bluff (9-4)
4. Billingsley (9-1)
5. Maplesville (6-2)
6. Millry (8-5)
7. J.U. Blacksher (8-4)
8. Chickasaw (6-3)
9. Decatur Heritage (3-3)
10. Lynn (3-1)
Others nominated: Brantley (1-9), Shades Mountain Christian (3-8).

AISA
1. Glenwood (11-2)
2. Monroe Academy (15-1)
3. Edgewood Academy (18-4)
4. Springwood (9-0)
5. Autauga Academy (20-3)
6. Northside Methodist (24-4-1)
7. Macon-East (9-5)
8. Kingwood Christian (9-2-1)
9. Pickens Academy (6-2)
10. Marengo Academy (6-4)
Others nominated: Clarke Prep (9-6-1), Jackson Academy (9-7), Lowndes (7-4).

ASWA Softball Rankings

CLASS 7A
1. Hewitt-Trussville (20-3)
2. Sparkman (9-4)
3. Spain Park (12-2-2)
4. Baker (12-3-1)
5. Central-Phenix City (13-5-2)
6. Huntsville (6-4)
7. Buckhorn (7-2)
8. Vestavia Hills (12-6-1)
9. Thompson (12-7)
10. Mary Montgomery (7-9)
Others nominated: Enterprise (10-6), Grissom (4-10), Hazel Green (4-5-1), James Clemens (6-2-1), Oak Mountain (5-5), Theodore (9-6).

CLASS 6A
1. Southside-Gadsden (13-1)
2. Hillcrest-Tuscaloosa (11-3)
3. Hartselle (6-3)
4. Daphne (20-3-1)
5. Athens (9-1)
6. Dothan (15-3)
7. Saraland (15-3)
8. Arab (8-0)
9. Cullman (8-4)
10. Wetumpka (16-6-1)
Others nominated: Albertville (4-3), Gulf Shores (11-7), Oxford (7-3-1), Pell City (11-3), Robertsdale (13-9-1), Valley (11-7).

CLASS 5A
1. Springville (14-1)
2. Hayden (8-3)
3. Rehobeth (17-3)
4. Alabama Christian (10-7-2)
5. Corner (6-3)
6. Beauregard (11-5)
7. Marbury (14-6)
8. Lawrence County (7-6)
9. Moody (8-7)
10. Mortimer Jordan (4-7)
Others nominated: Alexandria (7-3), Calera (11-2), Charles Henderson (9-8), Etowah (7-5), Eufaula (8-7), Faith Academy (9-6), Fairview (6-3).

CLASS 4A
1. Curry (13-1)
2. Northside (12-3)
3. Cordova (7-5)
4. Headland (18-5)
5. Westminster Christian (10-2)
6. LAMP (11-3)
7. Handley (9-9)
8. Leeds (8-5)
9. West Blocton (8-6)
10. Clarke County (8-3)
Others nominated: Ashford (8-6), Bibb County (5-4), Oneonta (5-6), Rogers (4-0), Straughn (6-2), Thomasville (5-7), UMS-Wright (8-9).

CLASS 3A
1. Hale County (11-4)
2. Oakman (13-0)
3. Winfield (2-3-1)
4. Pisgah (9-3)
5. West Morgan (7-2)
6. Prattville Christian (13-6)
7. Colbert Heights (5-0)
8. Geneva (14-9)
9. Pleasant Valley (7-5)
10. Slocomb (16-4)
Others nominated: American Christian (6-4), Brindlee Mountain (6-1), Glencoe (7-2-1), Piedmont (4-7), Sand Rock (4-3).

CLASS 2A
1. Sumiton Christian (9-1)
2. Hatton (10-0)
3. Leroy (18-0)
4. Addison (10-3-1)
5. Collinsville (5-3-1)
6. Mobile Christian (5-9)
7. Ider (11-5)
8. Section (5-4-1)
9. Fyffe (6-4)
10. G.W. Long (10-3)
Others nominated: Ariton (10-5), Cold Springs (2-1-2), Falkville (4-2), Fayetteville (7-4), Horseshoe Bend (7-6), Reeltown (10-6-1).

CLASS 1A
1. Ragland (4-1)
2. Brantley (12-4)
3. Athens Bible (4-1-1)
4. Kinston (7-10)
5. Spring Garden (1-3)
6. South Lamar (5-4)
7. Berry (6-5-1)
8. Marion County (6-1)
9. Hubbertville (7-4)
10. Lynn (2-6)
Others nominated: Billingsley (4-6), Cedar Bluff (1-3), Decatur Heritage (1-4), Vina (3-3).

AISA
1. Macon-East (23-3)
2. Pike Liberal Arts (22-6)
3. Glenwood (15-4-1)
4. Morgan Academy(11-2-2)
5. Autauga Academy (NA)
6. Tuscaloosa Academy (10-3)
7. Marengo Academy (7-2-2)
8. Abbeville Christian (16-8)
9. Lakeside (7-8)
10. Lee-Scott (7-8)
Others nominated: Clarke Prep (10-5), Northside Methodist (11-8-1).



You must be logged in to post a comment Login