E.A. Sports Today

To the hoop

Here is the 2021-22 master high school basketball schedule for teams in and around Calhoun County; will be updated and reposted as schedules are made available

Expectations are high for new head coach Shane Morrow and his Jacksonville Golden Eagles, as well as for defending state champion Anniston and Oxford this season.

2021-22 BASKETBALL SCHEDULES

Nov. 11
Faith Christian at Jacksonville
Lincoln girls at Clay Central
Oxford vs. Hueytown, Bill Harris Arena, Birmingham
Oxford girls at Spain Park

Nov. 12
Weaver at Ashville
Woodland at Munford

Nov. 15
Ashville at Pleasant Valley
Hokes Bluff at Weaver

Nov. 16
Cherokee County at Glencoe
Munford at Donoho
Pleasant Valley at West End
Spain Park at Jacksonville
White Plains at Oxford

Nov. 18
Glencoe at Sardis
Jacksonville at Gadsden City
Plainview at Oxford
Weaver at Munford

Nov. 19
Faith Christian at Talladega Co. Central
Glencoe at Gaston
Ragland at Victory Christian
Spring Garden at Weaver

Nov. 20
Temple at Faith Christian
Alexandria, Jacksonville, White Plains, Ohatchee, Oxford in Champions Thanksgiving Girls Tournament

Nov. 22
Donoho vs. Horseshoe Bend
Pleasant Valley at Coosa Christian
Southeastern at Ragland
Alexandria, Jacksonville, White Plains, Ohatchee, Oxford in Champions Thanksgiving Girls Tournament
Oxford in Heritage Classic, Fairfield
White Plains, TCC, Talladega in Lincoln Boys Tournament
Talladega, TCC, Leeds in Lincoln Girls Tournament
Weaver in in Jacksonville Thanksgiving Tournament

Glencoe Thanksgiving Classic
Girls: Fort Payne vs. Cherokee County, 3 p.m.
Boys: Fort Payne vs. Cleburne County, 4:30 p.m.
Girls: Glencoe vs. Cleburne County, 6 p.m.
Boys: Glencoe vs. Faith Christian, 7:30 p.m.

Nov. 23
Ashville at Ragland
Munford at Winterboro
Alexandria, Jacksonville, White Plains, Ohatchee, Oxford in Champions Thanksgiving Girls Tournament
Oxford in Heritage Classic, Fairfield
Springville at Alexandria
White Plains, TCC, Talladega in Lincoln Boys Tournament
Weaver, Talladega, TCC, Leeds in Lincoln Girls Tournament
Weaver in Jacksonville Thanksgiving Tournament

Glencoe Thanksgiving Classic
Boys: Cleburne County vs. Faith Christian, 3 p.m.
Girls: Glencoe vs. Fort Payne, 4:30 p.m.
Boys: Glencoe vs. Fort Payne, 6 p.m.
Girls: Cherokee County vs. Cleburne County, 7:30 p.m.

Nov. 24
Alexandria, Jacksonville, White Plains, Oxford in Champions Girls Thanksgiving Tournament
Oxford in Heritage Classic, Fairfield
Weaver, Talladega, TCC, Leeds in Lincoln Girls Tournament
White Plains, TCC, Talladega in Lincoln Boys Tournament

Glencoe Thanksgiving Classic
Girls: Fort Payne vs. Cleburne County, 3 p.m.
Boys: Faith Christian vs. Fort Payne, 4:30 p.m.
Girls: Cherokee County vs. Glencoe, 6 p.m.
Boys: Glencoe vs. Cleburne County, 7:30 p.m.

Nov. 25
Weaver, Talladega, TCC, Leeds in Lincoln Girls Tournament

Nov. 29
Anniston at Munford
Cleburne County at Spring Garden
Faith Christian at Winterboro
Jacksonville Christian at Weaver
Lincoln at Leeds|
Ohatchee at Ragland

Nov. 30
Cherokee County at White Plains
Cleburne County at Woodland
Faith Christian at Coosa Christian
Glencoe at Pleasant Valley
Jacksonville at Alexandria
Oxford at Hoover
Ragland at Vincent
Spring Garden girls at Oxford

Dec. 1
Clay Central at Munford, 1 p.m.

Dec. 2
Donoho vs. Jacksonville Christian
Gadsden City at Jacksonville
Lincoln at Pell City
Pleasant Valley at Ashville
Ragland at Faith Christian
Weaver at Wellborn

Dec. 3
Ashville at Weaver
Donoho at Coosa Christian
Faith Christian at Westbrook Christian
Glencoe at Geraldine
Lincoln at Anniston
Ohatchee at Hokes Bluff
Pleasant Valley at Gaston
Springville at Oxford
White Plains at Cleburne County

Dec. 4
Anniston at Sipsey Valley

Dec. 6
Handley at Munford
Jacksonville at Talladega
Jacksonville Christian at Faith Christian
Lincoln at Talladega Co. Central
Ragland at Pleasant Valley
Southeastern at Donoho
Weaver at Hokes Bluff

Dec. 7
Alexandria at Moody
Anniston at White Plains
Cherokee County at Jacksonville
Cleburne County at Handley
Coosa Christian at Faith Christian
Ohatchee at Piedmont
Pleasant Valley at Weaver
Ranburne at Donoho
St. Clair County at Lincoln
Southside at Glencoe
Victory Christian at Ragland

Dec. 9
Glencoe at Collinsville
Jacksonville Christian at Ragland
Lincoln at Sylacauga
Munford at Cleburne County
Oxford at Pinson Valley
White Plains at Saks

Dec. 10
Cleburne County at Saks
Faith Christian at Temple
Handley at Anniston
Jacksonville at Ashville
Munford at Ohatchee
Piedmont at Pleasant Valley

Dec. 11
Anniston vs. Huffman, Plainview HS
Oxford vs. Hartselle, Plainview HS

Dec. 13
Saks at Jacksonville
White Plains at Handley

Dec. 14
Alexandria at St. Clair County
Donoho at Ragland
Hokes Bluff at Glencoe
Moody at Lincoln
Munford at Anniston
Pell City at White Plains
Pleasant Valley at Ohatchee
Weaver at Piedmont

Dec. 15
Alexandria at Lincoln
Cleburne County at Anniston

Dec. 16
Cleburne County in Tri-County Tournament
Glencoe at Piedmont
Munford at White Plains
Ohatchee at Wellborn
Pell City at Oxford

Dec. 17
Alexandria at Lincoln
Cleburne County in Tri-County Tournament
Donoho at Faith Christian
Gaston at Glencoe
Hokes Bluff at Pleasant Valley
Ohatchee at Weaver
Oxford vs. Drew Charter, War Eagle Classic (Woodward Acad.)
Ragland at Westbrook Christian
White Plains at Jacksonville

Dec. 18
Anniston at Talladega
Ider at Donoho
Faith Christian in Cherokee County Boys/Girls Invitational
Oxford vs. Chapel Hill, War Eagle Classic (Woodward Acad.)

Dec. 19
Faith Christian in Cherokee County Boys/Girls Invitational
Pleasant Valley girls in Gatlinburg Christmas Tournament

Dec. 20
Childersburg at Lincoln
Ohatchee at Cleburne County
Faith Christian in Cherokee County Boys/Girls Invitational
Pleasant Valley girls in Gatlinburg Christmas Tournament
Ragland Christmas Tournament

Dec. 21
Lincoln at Pelham
Midfield at Anniston
Ohatchee at Glencoe
Southside at Oxford
Wellborn at Cleburne County
Faith Christian in Cherokee County Boys/Girls Invitational
Pleasant Valley girls in Gatlinburg Christmas Tournament
Ragland Christmas Tournament

Dec. 27
Anniston, Jacksonville, Oxford in Huntsville City Classic
Cleburne County Christmas Classic
Greater Gadsden Christmas Showcase
Lincoln in Talladega Holiday Round Robin
Oxford girls in Athens Christmas Tournament
Pleasant Valley girls in Gatlinburg Christmas Tournament
White Plains in Champions Tournament

JCA Thunder Holiday Classic
Girls bracket
Wellborn vs. Donoho, 1 p.m.
Weaver vs. Jacksonville Christian, 4 p.m.
Boys bracket
Wellborn vs. Donoho, 2:30 p.m.
Weaver vs. Jacksonville Christian, 5:30 p.m.

Dec. 28
Anniston, Jacksonville, Oxford in Huntsville City Classic
Cleburne County Christmas Classic
Greater Gadsden Christmas Showcase
Lincoln in Talladega Holiday Round Robin
Oxford girls in Athens Christmas Tournament
White Plains in Champions Tournament

JCA Thunder Holiday Classic
Girls bracket
Consolation game, 1 p.m.
Championship game, 4 p.m.
Boys bracket
Consolation game, 2:30 p.m.
Championship game, 5:30 p.m.

Dec. 29
Anniston, Jacksonville, Oxford in Huntsville City Classic
Cleburne County Christmas Classic
Greater Gadsden Christmas Showcase
Lincoln in Talladega Holiday Round Robin
Oxford girls in Athens Christmas Tournament
White Plains in Champions Tournament

Dec. 30
Greater Gadsden Christmas Showcase
White Plains in Champions Tournament

Jan. 3
Oxford vs. Vestavia Hills, Jacksonville State
Piedmont at White Plains
Weaver at Pleasant Valley

Jan. 4
Anniston at Handley
Coosa Christian at Donoho
Faith Christian at Jacksonville Christian
Jacksonville at Etowah
Lincoln at St. Clair County
Munford at Weaver 
Oxford at Oak Mountain
Pleasant Valley at Glencoe
Ranburne at Cleburne County
White Plains at Pell City

Jan. 6
Anniston at Midfield
Collinsville at Glencoe
Lincoln at Childersburg
Moody at Alexandria
Piedmont at Weaver
Ragland at Jacksonville Christian
Spring Garden at Faith Christian
Wellborn at Munford

Jan. 7
Cleburne County at White Plains
Coosa Christian at Ragland
Jacksonville at Cherokee County
Munford at Handley
Ohatchee at Pleasant Valley
Oxford at Pell City
Winterboro at Faith Christian

Jan. 8
Sylacauga at Lincoln
Talladega at Anniston

Jan. 10
Alexandria at Saks
Clay Central at Cleburne County
Faith Christian at Donoho

Jan. 11
Ashville at Jacksonville
Donoho at Munford
Lincoln at Moody
Oxford at Springville
Piedmont at Ohatchee
Pleasant Valley at Ragland
Ranburne at Glencoe
St. Clair County at Alexandria
Saks at Cleburne County
Talladega Co. Central at Faith Christian
White Plains at Anniston

Jan. 13
Cleburne County at Munford
Etowah at Jacksonville
Faith Christian at Ragland
Glencoe at Hokes Bluff
Pleasant Valley at Piedmont
Saks at White Plains
Weaver at Ohatchee

Jan. 14
Anniston at Jacksonville
Cleburne County at Piedmont
Glencoe at Ohatchee
Lincoln at Alexandria
Oxford at Southside
Pleasant Valley at Sylvania
Ragland at Donoho
White Plains at Munford

Jan. 15
Calhoun County Tournament

Jan. 17
Calhoun County Tournament
Etowah County Tournament
Talladega County Tournament

Jan. 18
Handley at Cleburne County
Calhoun County Tournament
Etowah County Tournament
Talladega County Tournament

Jan. 19
Calhoun County Tournament
Etowah County Tournament
Talladega County Tournament

Jan. 20
Donoho at Ranburne
Westbrook Christian at Ragland
Calhoun County Tournament
Etowah County Tournament
Talladega County Tournament

Jan. 21
Donoho vs. Horseshoe Bend
Ragland at Coosa Christian
Calhoun County Tournament
Etowah County Tournament
Talladega County Tournament

Jan. 22
Calhoun County Tournament
Etowah County Tournament
Talladega County Tournament

Jan. 24
Alexandria at Talladega
Cleburne County at Clay Central
Faith Christian at Ohatchee
Lincoln at Etowah
Wellborn at Weaver
St. Clair County Tournament

Jan. 25
Alexandria at Jacksonville
Anniston at Cleburne County
Geraldine at Glencoe
Handley at White Plains
Lincoln at Munford
Oxford at Talladega
Pleasant Valley at Hokes Bluff
Weaver at Jacksonville Christian
Wellborn at Ohatchee
St. Clair County Tournament

Jan. 27
Alexandria at Anniston
Cleburne County at Ranburne
Donoho vs. Jacksonville Christian
Faith Christian at Spring Garden
Munford at Wellborn
Pell City at Lincoln
West End at Pleasant Valley
White Plains at Piedmont
St. Clair County Tournament

Jan. 28
Donoho at Ider
Glencoe at Southside
Jacksonville at Saks
Ohatchee at Munford
Oxford at Hazel Green
Oxford girls at Spring Garden
Weaver at Spring Garden
Westbrook Christian at Faith Christian
St. Clair County Tournament

Jan. 29
St. Clair County Tournament

Jan. 31
Cleburne County at Ohatchee
Coosa Christian at Pleasant Valley
Glencoe at Ranburne
Jacksonville at White Plains
Talladega at Alexandria

Feb. 1
Alexandria at Ramsay
Donoho at Southeastern
Gadsden City at Oxford
Glencoe at Cherokee County
Lincoln at White Plains
Munford at Clay Central
Ohatchee at Hokes Bluff
Piedmont at Cleburne County
Plainview at Anniston
Ragland at Ashville
Ranburne at Faith Christian
Talladega at Jacksonville

Feb. 3
Anniston at Ramsay
Munford at Lincoln
Oxford at Scottsboro
Piedmont at Glencoe
Ragland at Ohatchee
Woodland at Cleburne County

Feb. 4
Anniston at Lincoln
Saks at Alexandria
Vincent at Ragland
White Plains at Cherokee County

Feb. 5-12 – Area Tournaments
Feb. 14-15 – Subregionals
Feb. 17-24 – Regionals
Feb. 28-Mar. 5 – State Tournament

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply