E.A. Sports Today

This week’s schedule

Here is the high school sports schedule for the week of Nov. 23-28 for teams in and around Calhoun County; basketball games are subject to change

Basketball

Nov. 23
Cedar Bluff at Faith Christian
Cleburne County girls at Talladega
Donoho at Ashville
Gaston girls at Piedmont
Glencoe at Sand Rock
West End at Jacksonville Christian

Champions Girls Thanksgiving Classic
Game 5: White Plains vs. Spring Garden, 3 p.m.
Game 6: Hokes Bluff vs. Pleasant Valley, 4:30 p.m.
Game 7: Jacksonville vs. Collinsville, 6 p.m.
Game 8: Alexandria vs. Handley, 7:30 p.m.

Jacksonville Thanksgiving Tournament
Jacksonville vs. Gaston, 5 p.m.
Jacksonville B vs. Cleburne County, 7 p.m.

Lincoln Round Robin Classic
Girls Bracket

Leeds at Lincoln, 5 p.m.
Boys Bracket
Anniston vs. Talladega Co. Central, 3 p.m.
Leeds at Lincoln, 7 p.m.

42nd annual Sneaky Pete’s Rebel Classic
Oak Mountain vs. Lee-Montgomery, 3 p.m.
Oxford vs. Faith Academy, 4:30 p.m.
Helena vs. Winfield, 6 p.m.
Wetumpka vs. Vestavia, 7:30 p.m.

Spain Park Jag Classic
White Plains vs. Spain Park, 6 p.m.

Mountain Brook Girls Tournament
Anniston vs. Pleasant Grove, 3 p.m.

Nov. 24
White Plains in Jag Classic, 6 p.m.

Champions Girls Thanksgiving Tournament
Game 9: White Plains vs. Pleasant Valley, 1:30 p.m.
Game 10: Spring Garden vs. Hokes Bluff, 3 p.m.
Game 11: Jacksonville vs. Alexandria, 4:30 p.m.
Game 12: Collinsville vs. Oxford, 6 p.m.
Game 13: Ohatchee vs. Handley, 7:30 p.m.

Jacksonville Thanksgiving Tournament
Glencoe vs. Jacksonville, 5 p.m.
Faith Christian vs. Cleburne County, 7 p.m.

Lincoln Round Robin Classic
Girls Bracket

Cleburne County vs. Leeds, 1 p.m.
Talladega Co. Central at Lincoln, 5 p.m.
Boys Bracket
Anniston vs. Leeds, 3 p.m.
Talladega Co. Central at Lincoln, 7 p.m.

42nd annual Sneaky Pete’s Rebel Classic
Lee-Montgomery vs. Mortimer Jordan, 3 p.m.
Helena vs. Wetumpka, 4:30 p.m.
Oxford vs. Oak Mountain, 6 p.m.
Winfield vs. Vestavia, 7:30 p.m.

Nov. 25
Oxford vs. Vestavia in Sneaky Pete’s Rebel Classic, 6 p.m.

Champions Girls Thanksgiving Tournament
Game 14: Hokes Bluff vs. Alexandria, 3 p.m.
Game 15: Jacksonville vs. Spring Garden, 4:30 p.m.
Game 16: Oxford vs. Ohatchee, 6 p.m.
Game 17: Championship game: Collinsville vs. Handley, 7:30 p.m.

Lincoln Round Robin Classic
Girls Bracket
Leeds vs. Talladega Co. Central, 10 a.m.
Boys Bracket
Leeds vs. Talladega Co. Central, noon
Anniston at Lincoln, 2 p.m.

Nov. 27
Alexandria at Springville

Football

PLAYOFF SEMIFINALS
Nov. 27

CLASS 1A

Brantley (13-0) at Linden (13-0)
Pickens County (10-3) at Berry (11-1)

CLASS 2A
Abbeville (11-1) at Leroy (11-1)
Spring Garden (12-1) at Mars Hill Bible (11-2)

CLASS 3A
Montgomery Catholic (11-2) at Montgomery Academy (13-0)
Piedmont (12-1) at Fyffe (13-0)

CLASS 4A
Handley (11-1) at American Christian (13-0)
Gordo (12-1) at Etowah (10-2)

CLASS 5A
Faith Academy (12-1) at St. Paul’s Episcopal (13-0)
Pleasant Grove (10-2) at Ramsay (12-0)

CLASS 6A
Saraland (11-2) at Spanish Fort (10-3)
Mountain Brook (12-1) at Pinson Valley (10-2)

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply