E.A. Sports Today

County girls pairings

Tee assignments for Friday’s opening round of the Calhoun County Girls Golf Tournament at Anniston Country Club; also Briarmeade results.

CALHOUN COUNTY GIRLS TOURNAMENT

At Anniston Country Club
Friday’s first-round pairings
(8 a.m. Shotgun start)
Hole 1A: Hanna Dyer, White Plains; Kayla Huckeba, Oxford; Gracie Muncher, Alexandria.
1B: Lexee Cunningham, White Plains; Anna Bolton, Oxford; Ashley Parker, Alexandria.
18: Baylie Webb, White Plains; Kaylee Reaves, Oxford; Madison Chastain, Alexandria.
17: Allison Arenth, White Plains; Bella Reaves, Oxford; Caitlin Roland, Jacksonville.
16: Gabby Fagan, Pleasant Valley; Cara Burgess, Weaver; Caitlin Lewis, White Plains.
15: Marley Wright, Pleasant Valley; Carmela Reese, Weaver; Abby Gattis, White Plains.
14: Gracey Davis, Pleasant Valley; Autumn Ray, Weaver; Ella Floyd, Piedmont.
13: Laura Knight, Pleasant Valley; Demari Grant, Weaver; Ceilia Reaves, Oxford.
12: Callie McFall, Jacksonville; Briana Behel, Saks; Abby Whisenant, Pleasant Valley.
11: Chloe Parris, Pleasant Valley; Makenzie Oliver, Jacksonville.
10: Makahla Beal, Pleasant Valley; Faith Bonness, Saks.

Gadsden City sweeps at Briarmeade; Contris, Cole medalists

GLENCOE – Hokes Bluff’s Cole Contris and Glencoe’s Lauren Cole shot won medalist honors and Gadsden City won boys and girls team titles at the Briarmeade High School Invitational.

Gadsden City’s boys placed three players among the top seven and shot 324 as a team, winning by four shots over Hokes Bluff. The Lady Titans had the second and third low medalists and shot 305, beating Buckhorn by 25.

Contris shot a 1-over-par 72 and won the boys tournament by two shots over Gadsden City’s Barnes Stacey. Cole shot 84 for her second career victory and first this season. Cole was three off the lead after five holes, but overtook the lead on 9 and extended it with a par on the par-3 11th.

BRIARMEADE INVITATIONAL
Girls Tournament
Team scores: Gadsden City 305, Buckhorn 330, Guntersville 333, Glencoe 337, Southside 368, Oak Mountain 369, Cedar Bluff 373, Hokes Bluff 377

Individual Top 10
Lauren Cole, Glencoe 84
Ella Howard, Gadsden City 97
Alana Mulkey, Gadsden City 101
Hope Harrell, Guntersville 102
Kyleigh McGowan, Buckhorn 103
Haley James, Gadsden City 107
Kenzie Reavis, Southside 107
Shelby Katil, Buckhorn 110
Hanna Horton, Cedar Bluff 114
Russell Givens, Cedar Bluff 115
Bea Carver, Guntersville 115

Boys Tournament
Team scores: Gadsden City 324, Hokes Bluff 328, Clay Central 359, Sardis 367, Southside 382, Glencoe 386, Pleasant Valley 414.

Individual Top 10
Cole Contris, Hokes Bluff 72
Barnes Stacey, Gadsden City 74
Brock McNeely, Glencoe 77
Payne Stancil, West End 78
Dawson Harry, Clay Central 79
Seth Perry, Gadsden City 80
Staley Dawson, Gadsden City 81
Matthew Jones, Hokes Bluff 83
Josh Jones, Hokes Bluff 84
Daniel Rich, Sardis 84
Braxton Scott, Sardis 84

GADSDEN AREA TOURNAMENT

At Twin Bridges
Monday Tee Times
Boys – Front Nine

1 p.m. – Michael Rich, Southside; Barnes Stacey, Gadsden City; Will Wethington, Westbrook; Brock McNeely, Glencoe.
1:10 – Luke Boyd, Southside; Staley Dawson, Gadsden City; Josh Jones, Hokes Bluff; Alex Argo, Etowah.
1:20 – Devon Downs, Southside; Carter Cooper, Gadsden City; Jackson Bowman, Westbrook; Payne Stancil, West End.
1:30 – Brock Lawley, Southside, Seth Perry, Gadsden City; Matthew Jones, Hokes Bluff; Eli Antisdale, Etowah.
1:40 – Ridge McHugh, Westbrook; Tucker Marsh, Hokes Bluff; Daniel Rich, Sardis.
1:50 – Tommy Simmons, Southside; Brooks Davis, Gadsden City; Garrett Fairley, Glencoe.
2:00 – Kason Moore, Hokes Bluff; Alex Edge, Etowah; Hunter Blanton, West End.
2:10 – Jackson Cole, Westbrook; Cole Contris, Hokes Bluff; Jordan Yancey, Glencoe.
2:20 – Logan McClendon, Westbrook; Justin Graham, Glencoe; Kaleb Morgan, Sardis.
2:30 – Caden Argo, Etowah; Braxton Scott, Sardis; Hunter Tucker, West End.
2:40 – Dakota Stiles, Etowah; Eli Ford, Sardis.
2:50 – Kaiden Adams, Sardis.

Girls – Back Nine
1 p.m. – Lauren Cole, Glencoe; Ellie Porter, Westbrook; Miranda Nassif, Etowah.
1:10 – Ella Howard, Gadsden City; Lauren Weaver, Westbrook; Mazin Lowe, Hokes Bluff.
1:20 – Camrn Blackwell, Glencoe; Abagail Reeves, Hokes Bluff; Kenzie Reavis, Southside.
1:30 – Jordan Vaughn, Etowah; Anna Nichols, Westbrook; Sydney Correll, Etowah.
1:40 – Alana Mulkey, Gadsden City; Haley James, Glencoe; Haley Gray, Southside.
1:50 – Hannah Fuhrman, Southside; Abby Morrison, Hokes Bluff.
2:00 – Anna Guthrie, Etowah; Daisey Allen, Gadsden City.
2:10 – Maddie O’Barr, Hokes Bluff; Molly Pearce, Southside.

You must be logged in to post a comment Login

en_USEnglish
en_USEnglish