E.A. Sports Today

NE Subregionals

Here are Saturday’s area tournament scores and a quick look at next week’s subregional schedule for the games that feed the Northeast Regional

LOCAL RESULTS

Class 1A Area 10: Sacred Heart 50, Spring Garden 49
Class 4A Area 8: Handley 74, Anniston 46
Class 5A Area 13: Etowah 64, Alexandria 62

AREA TOURNAMENT FINALS

BOYS
CLASS 1A

Area 10
Sacred Heart 50, Spring Garden 49

Area 13
Tharptown vs. Belgreen

Area 14
Skyline 62, Cedar Bluff (18-10) 54

CLASS 2A
Area 5
Barbour County 66, Abbeville 54

Area 7
Aliceville (17-2) 71, Keith (11-11) 48

Area 12
Collinsville (17-10) 56, Westbrook Christian (17-10) 46

CLASS 3A
Area 4
Pike County 25, Houston Academy 21

CLASS 4A
Area 2
Andalusia 65, Escambia County 57

Area 4
Saint James (19-8) 44, Montgomery Catholic (18-11) 36

Area 5
Tallassee 53, Dadeville 46

Area 8
Handley 74, Anniston 46

CLASS 5A
Area 13
Etowah 64, Alexandria 62

Area 15
Lee-Huntsville 60, Mae Jemison 51

CLASS 6A
Area 2
Daphne 61, Spanish Fort 58

Area 7
Paul Bryant 44, Hillcrest-Tuscaloosa 41

Area 16
Hazel Green 77, Muscle Shoals 69

CLASS 7A
Area 4
Central-Phenix City 71, Auburn 52

Area 6
Mountain Brook 70, Huffman 66

Area 7
Gadsden City (12-10) 57, Grissom (13-13) 52

Area 8
Sparkman (28-4) 54, James Clemens (17-13) 47

GIRLS
CLASS 6A

Area 9
McAdory (23-8) 74, Hueytown 30

CLASS 7A
Area 7
Hewitt-Trussville (25-3) 67, Grissom, (11-13) 59

Area 8
Sparkman (27-5) 68, Buckhorn (17-15) 29

SUBREGIONAL GAMES

BOYS BRACKETS
CLASS 1A

Cedar Bluff at Appalachian
Lindsay Lane at Sacred Heart
Spring Garden at Decatur Heritage
Southeastern at Skyline

CLASS 2A
Fyffe at Vincent
Westbrook Christian at Lanett
LaFayette at Collinsville
Ranburne at Section

CLASS 3A
Pisgah at Weaver
New Hope at Piedmont
Glencoe at Geraldine
Ohatchee at Plainview

CLASS 4A
Westminster Christian at Handley
North Jackson at Hokes Bluff
Jacksonville at Sardis
Anniston at Madison Academy

CLASS 5A
Alexandria at Talladega
Arab at Springville
Mortimer Jordan at Guntersville
Clay Central at Etowah

CLASS 6A
Cullman at Pinson Valley
Southside-Gadsden at Parker
Homewood at Oxford
Center Point at Albertville

GIRLS BRACKETS
CLASS 1A

Cedar Bluff at Coosa Christian
Whitesburg Christian at Spring Garden
Sacred Heart at Decatur Heritage
Appalachian at Skyline

CLASS 2A
Section at Ranburne
Sand Rock at LaFayette
Lanett at Collinsville
Vincent at Fyffe

CLASS 3A
North Sand Mountain at Weaver
Brindlee Mountain at Glencoe
Piedmont at Geraldine
Wellborn at Pisgah

CLASS 4A
Madison County at Handley
DAR at Jacksonville
Hokes Bluff at North Jackson
Anniston at Madison Academy

CLASS 5A
Boaz at Talladega
Arab at Corner
Mortimer Jordan at Scottsboro
Cleburne County at Alexandria

CLASS 6A
Cullman at Center Point
Pell City at Ramsay
Homewood at Southside-Gadsden
Clay-Chalkville at Brewer

You must be logged in to post a comment Login

en_USEnglish
en_USEnglish