E.A. Sports Today

Well represented All-State

Here is the list of all East Alabama Sports Today area players who made the all-state football team; 19 Calhoun County picked first or second team:

By East Alabama Sports Today

Christmas came early for the 19 Calhoun County high school football players who were named to the first or second team of the 2017 All-State team released Saturday night, A total of 23 players were included on the overall list.

Class 4A semifinalist Saks led the way with seven overall picks and five on the first or second team; Piedmont had five. Saks, Piedmont and Oxford each had three first-team picks.

A total of 53 players were selected from the East Alabama Sports Today coverage area.

CLASS 7A
Second team
P – Jonathan Kilgo, Gadsden City, Sr., 6-0, 190

CLASS 6A
First team
RB – Tyetus Smith-Lindsey, Oxford, Jr., 5-5, 150
OL – Clay Webb, Oxford, Jr., 6-3, 310
LB – Brody Syer, Oxford, Sr., 6-1, 195
Second team
DB – Jordan Swain, Oxford, Sr., 6-1, 195

CLASS 5A
First team
WR – Fred Dickerson, Talladega, Sr., 5-10, 180
LB – Jarren Wright, Etowah, Jr., 5-11, 175
Second team
RB – Camerun Peoples, Clay Central, Sr. 6-3, 179
OL – Seth Lowry, Etowah, Sr., 5-11, 230
LB – Carter Dingler, Etowah, Jr., 6-0, 175
DL – Alex Howard, Etowah, Jr., 6-2, 230
ATH – Grayson Chaffin, Alexandria, Sr., 6-0, 200

CLASS 4A
First team
OL – Jordan Brooks, Saks, Jr., 6-2, 290
K – Preston Harvey, Jacksonville, Sr., 6-3, 190
DB – Amarea Abney, Saks, Sr., 5-11, 165
DB – Tyren Dupree, Cherokee County, Sr., 6-2, 205
LB – Marshall Clark, Munford, Sr., 5-11, 185
LB – Riley Russell, Cherokee County, Sr., 6-1, 195
DL – Marreo Thomas, Saks, Jr., 5-10, 270
ATH – Zay Britt, Munford, Soph., 5-9, 165
Second team
RB – Macey Carr, Jacksonville, Sr., 6-1, 185
OL – Dawson Wells, Saks, Sr., 6-0, 195
LB – Kaynan Mays, Saks, Sr., 6-2, 195
Honorable mention
QB: Laderrick Bell, Saks, Sr.; RB: Johnathon Cobb, Saks, Jr.; LB: Josh Glass, Jacksonville, Sr.; P: Dylan Campbell, Munford, Sr.

CLASS 3A
First team
RB – Lee Stanley, Piedmont, Sr., 5-9, 185
OL – Riley Benavides, Weaver, Sr., 6-3, 295
DL – Logan Beadles, Piedmont, Sr., 6-3, 300
ATH – Cardavion Myers, Piedmont, Sr., 6-0, 170
Second team
RB – Aaron Knight, Randolph County, Jr., 5-11, 180
DL – Richard Bledsoe, Randolph County, Sr., 6-2, 310
DL – Matthew Thornton, Piedmont, Jr., 6-2, 255
DL – Isaiah Woods, Weaver, Jr., 6-0, 240
ATH – London Knight, Weaver, Sr., 6-1, 172
Honorable mention
DB: Kaedon Jenkins, Piedmont, Jr.

CLASS 2A
First team
LB – Court Coley, Westbrook Christian, Sr., 6-2, 215
ATH – Aaron Benefield, Ranburne, Sr., 5-10, 215
Second team
DB – Caeden Godfrey, Westbrook Christian, Sr., 6-1, 190
DB – Trey McFarland, Woodland, Soph., 6-2, 180
DL – Jackson Luttrell, Westbrook Christian, Jr., 6-4, 240
DL – Hayden Simmons, Ranburne, Sr., 6-3, 205
Honorable mention
ATH: Landon Woodard, Ranburne, Sr.

CLASS 1A
First team
RB – Adam Sanders, Ragland, Sr., 5-7, 185
OL – Chaz Harmon, Wadley, Jr., 6-0, 235
DL – Chris Hodges, Wadley, Jr., 6-1, 205
ATH – Quae Drake, Wadley, Sr., 6-2, 185
Second team
RB – Kylen Cross, Talladega Co. Central, Sr., 5-11, 226
LB – Keith Darden, Ragland, Sr., 5-11, 195
ATH – Coby Nunn, Soph., 6-2, 185
Honorable mention
WR – Dylan Rogers, Spring Garden, Sr.; Jackson Justus, Coosa Christian, Sr.

You must be logged in to post a comment Login

en_USEnglish
en_USEnglish