E.A. Sports Today

The week ahead

Here is the schedule of the week ahead for high school sports teams in and around Calhoun County

BASKETBALL

Dec. 4
Donoho at Cornerstone
Faith Christian at Cleburne County
Lincoln at Wellborn
Ragland at Ohatchee
Weaver at Piedmont

Dec. 5
Anniston at White Plains
Cherokee County at Jacksonville
Donoho at Ragland
Glencoe at Pleasant Valley
Handley at Talladega
Piedmont at Hokes Bluff
JCA at Faith Christian
Ohatchee at Lincoln
Randolph County at Cleburne County
Southside at Oxford
Weaver at Alexandria

Dec. 7
Ashville at Wellborn
Cedar Bluff at JCA
Cleburne County at Weaver
Donoho at Spring Garden
Handley at Oxford (girls)
Piedmont at Clay Central
Plainview at Sacred Heart

Dec. 8
Alexandria at Cleburne County
Etowah at Anniston
Faith Christian at Spring Garden
Ohatchee at Wellborn
Oxford at Pell City
Piedmont at Pleasant Valley
Talladega at Sylacauga
White Plains at Cherokee County

Dec. 9
Sacred Heart at Anniston
Munford at Lincoln, 1 p.m.

TV24 Holiday Challenge at JSU
Cleburne County vs. Cherokee County, 10:30 a.m.
White Plains vs. Section, noon
Clay Central vs. Southside, 1:30 p.m.
Ohatchee vs. Alexandria, 3 p.m.
Plainview vs. Talladega, 4:30 p.m.
Oxford vs. Grissom, 6 p.m.
Gadsden City vs. Chelsea, 7:30 p.m.

WRESTLING

Dec. 4
Ashville at Lincoln

Dec. 5
Alexandria at Ranburne
Lincoln at ASD
Southside, Pell City at Weaver
Wellborn at Gadsden City

Dec. 6
Southside at Alexandria, 1 p.m.

Dec. 7
Saks, Wellborn at Lincoln

Dec. 8
Gene Taylor Memorial Tournament, Weaver

Dec. 9
Gene Taylor Memorial Tournament, Weaver

FOOTBALL

SUPER 7 STATE CHAMPIONSHIPS
Bryant-Denny Stadium, Tuscaloosa

Wednesday’s games
UNIFIED GAME
Baldwin County vs. Vestavia Hills, 3:30 p.m.

CLASS 7A
McGill-Toolen Catholic (13-0) vs. Hoover (10-3), 7 p.m.

Thursday’s games
CLASS 3A
Hillcrest-Evergreen (13-1) vs. Randolph County (13-1), 11 a.m.

CLASS 1A
Sweet Water (12-1) vs. Pickens County (12-2), 3 p.m.

CLASS 5A
Briarwood Christian (14-0) vs. St. Paul’s Episcopal (13-1), 7 p.m.

Friday’s games
CLASS 4A
Fayette County (12-2) vs. UMS-Wright (12-2), 11 a.m.

CLASS 2A
Lanett (14-0) vs. Leroy (12-2), 3 p.m.

CLASS 6A
Wetumpka (13-1) vs. Pinson Valley (14-0), 7 p.m.

You must be logged in to post a comment Login

en_USEnglish
en_USEnglish