E.A. Sports Today

Saks breaks into poll

Lady Wildcats No. 10 in 4A girls poll; boys county champ Anniston, White Plains, Sacred Heart, PV girls also in

By East Alabama Sports Today

Perhaps now people will start taking the Saks girls basketball team a little more seriously.

Fresh off their respective Calhoun County Tournament championships, the Saks girls and Anniston boys are both in the statewide basketball poll this week.

Saks (19-6) broke into the poll for the first time this season at No. 10 in the Class 4A girls. Anniston (17-3), which won an eighth County Tournament title for retiring coach Schuessler Ware, is back in the 5A boys poll at No. 8.

Despite an 11-game winning streak and six-game sweep through their area, Saks coach Michelle Lively said Tuesday she sensed people didn’t recognize the Lady Wildcats as a dominant team. Perhaps a spot in the poll will change some of that thinking.

They aren’t the only Calhoun County teams in the poll.

White Plains, which clinched its area regular-season title Tuesday, is No. 10 in the 4A boys poll. Sacred Heart (20-8), which lost to Anniston in the boys county final, remains No. 1 in 1A. Pleasant Valley remains No. 10 in the Class 3A girls poll.

GIRLS POLL
CLASS 7A
1. Hazel Green (25-3)
2. McGill-Toolen (24-3)
3. Jeff Davis (16-5)
4. Hoover (17-6)
5. Sparkman (18-7)
6. Buckhorn (21-6)
7. Gadsden City (15-7)
8. Lee-Montgomery (19-5)
9. Thompson (19-6)
10. Davidson (16-9)
Others nominated: Auburn (18-5), Baker (17-8), Grissom (12-11), Mountain Brook (17-7), Tuscaloosa County (17-7).

CLASS 6A
1. Homewood (18-6)
2. LeFlore (25-0)
3. Blount (16-6)
4. Austin (19-5)
5. Lee-Huntsville (21-9)
6. Arab (20-6)
7. Athens (21-4)
8. Huffman (20-5)
9. Selma (21-4)
10. Center Point (16-9)
Others nominated: Baldwin County (15-4), Hartselle (17-9), Opelika (15-10), Scottsboro (15-9).

CLASS 5A
1. Wenonah (24-0)
2. Faith Academy (21-2)
3. Charles Henderson (27-1)
4. Central-Tuscaloosa (21-5)
5. Lawrence County (22-4)
6. Ramsay (16-6)
7. Madison County (16-4)
8. Demopolis (18-1)
9. Carver-Birmingham (21-8)
10. Brewbaker Tech (15-9)
Others nominated: Anniston (11-5), Eufaula (16-7), Fairview (17-6), Springville (15-7), Talladega (20-4), Vigor (19-5).

CLASS 4A
1. Deshler (25-1)
2. Locust Fork (21-1)
3. Sipsey Valley (21-5)
4. Clarke County (23-5)
5. UMS-Wright (19-6)
6. Hokes Bluff (20-3)
7. BTW Magnet (15-5)
8. Montevallo (18-6)
9. Priceville (12-10)
10. Saks (19-6)
Others nominated: J.B. Pennington (17-6), St. James (16-7), Westminster Christian (11-6).

CLASS 3A
1. Madison Academy (22-3)
2. Lauderdale County (21-5)
3. Pisgah (21-1)
4. Montgomery Academy (19-2)
5. Barbour County (12-5)
6. Sand Rock (16-6)
7. Central-Coosa (16-5)
8. Colbert County (14-6)
9. Holly Pond (16-9)
10. Pleasant Valley (19-3)
Others nominated: Abbeville (17-5), Brindlee Mountain (20-6), Daleville (23-4), Greensboro (11-3), Hale County (12-5), Lexington (20-8), Sylvania (16-7), Westbrook Christian (16-5).

CLASS 2A
1. Red Bay (21-3)
2. Samson (23-2)
3. Geneva County (21-4)
4. Tanner (16-6)
5. Falkville (14-9)
6. Cold Springs (15-10)
7. Calhoun (19-4)
8. Lanett (14-5)
9. Holy Spirit (14-4)
10. Mars Hill (15-7)
Others nominated: Ariton (12-6), St. Luke’s (16-7).

CLASS 1A
1. Keith (24-2)
2. Loachapoka (24-3)
3. Decatur Heritage (16-5)
4. Spring Garden (20-4)
5. Woodville (15-8)
6. Skyline (14-7)
7. Berry (18-3)
8. Cedar Bluff (15-5)
9. Winterboro (17-4)
10. Georgiana (11-7)
Others nominated: Isabella (16-6).

AISA
1. Springwood (24-0)
2. Lee-Scott (20-5)
3. Glenwood (21-7)
4. Tuscaloosa Academy (15-4)
5. Macon-East (16-4)
6. Lakeside (19-5)
7. Pike Liberal Arts (15-5)
8. Coosa Valley (9-5)
9. Fort Dale Academy (13-7)
10. Pickens Academy (10-5)
Others nominated: Autauga Academy (11-7), Edgewood Academy (13-7), Lowndes Academy (14-4).

BOYS POLL
CLASS 7A
1. Central-Phenix City (25-1)
2. Mountain Brook (18-5)
3. Grissom (20-6)
4. Lee-Montgomery (22-4)
5. Oak Mountain (18-7)
6. Gadsden City (19-6)
7. Spain Park (17-9)
8. James Clemens (18-6)
9. Fairhope (17-6)
10. McGill-Toolen (20-6)
Others nominated: Baker (16-9), Murphy (15-8), Thompson (14-9).

CLASS 6A
1. Carver-Montgomery (21-3)
2. Lee-Huntsville (22-5)
3. Homewood (22-3)
4. Woodlawn (20-5)
5. Blount (17-6)
6. Huffman (18-5)
7. LeFlore (17-4)
8. Austin (15-4)
9. Bessemer City (20-7)
10. Albertville (20-6)
Others nominated: Cullman (17-6), Daphne (19-7), Dothan (20-3), Hillcrest-Tuscaloosa (18-4), Minor (15-8), Northview (17-8), Pelham (15-9).

CLASS 5A
1. J.O. Johnson (19-4)
2. Sumter Central (24-2)
3. Brewbaker Tech (19-4)
4. Columbia (15-7)
5. Faith-Mobile (20-6)
6. Eufaula (15-7)
7. Helena (19-6)
8. Anniston (17-3)
9. Sidney Lanier (15-8)
10. BTW-Tuskegee (10-6)
Others nominated: Alexandria (14-4), Guntersville (18-7), Sylacauga (16-9), Talladega (18-8).

CLASS 4A
1. Westminster-Huntsville (21-3)
2. Cordova (15-4)
3. Bibb Co. (18-6)
4. BTW Magnet (19-2)
5. Northside (16-3)
6. Cherokee Co. (17-5)
7. Ashford (18-5)
8. Brooks (18-6)
9. Childersburg (19-4)
10. White Plains (20-6)
Others nominated: North Jackson (15-9), Straughn (13-9).

CLASS 3A
1. Westbrook Christian (23-3)
2. Madison Academy (13-10)
3. Geraldine (17-6)
4. Hale Co. (19-4)
5. Sheffield (23-2)
6. New Hope (16-2)
7. Bayside Academy (18-6)
8. Montgomery Academy (16-5)
9. Plainview (19-3)
10. Holly Pond (18-5)
Others nominated: Daleville (17-8), Hillcrest-Evergreen (13-10), Midfield (13-11), Opp (12-6), Piedmont (15-9), West Morgan (12-9), Winfield (16-9).

CLASS 2A
1. Lanett (20-4)
2. Altamont (16-1)
3. Cold Springs (18-6)
4. Vincent (19-5)
5. Section (17-5)
6. LaFayette (16-5)
7. Tanner (16-6)
8. Tharptown (18-4)
9. Asbury (15-9)
10. Elba (11-5)
Others nominated: Addison (15-4).

CLASS 1A
1. Sacred Heart (20-8)
2. Georgiana (21-0)
3. Keith (20-6)
4. Fruitdale (16-2)
5. St. Bernard (18-1)
6. Covenant Christian (21-5)
7. Skyline (14-5)
8. South Lamar (17-5)
9. Cedar Bluff (13-8)
10. Coosa Christian (14-5)
Others nominated: Autaugaville (10-6), Decatur Heritage (9-7), Phillips-Bear Creek (14-7), Winterboro (13-8).

AISA
1. Restoration (19-5)
2. Edgewood (18-1)
3. Lakeside (22-2)
4. Glenwood (23-3)
5. Russell Christian (Miss.) (18-3)
6. Bessemer Academy (16-4)
7. Tuscaloosa Academy (16-4)
8. Lee-Scott (19-6)
9. Sparta (17-5)
10. Macon-East (14-4)
Others nominated: Crenshaw Christian (18-11), East Memorial (15-10).



You must be logged in to post a comment Login