E.A. Sports Today

4 County teams crack polls

Both Alexandria teams, Pleasant Valley, White Plains softball all recognized

By East Alabama Sports Today

Both Alexandria teams and the softball teams from Pleasant Valley and White Plains are ranked in the top 10s of their respective classifications in this week’s statewide polls.

Alexandria is the lone county team in the baseball poll, maintaining its No. 4 ranking in Class 5A.

Alexandria’s softball team cracked the top 10 in 5A with a No. 8 ranking, while White Plains was ranked No. 7 in Class 4A and Pleasant Valley remained in the 3A poll at No. 9.

“That’s a big change for us just getting in,” Alexandria softball coach Brian Hess said. “We’ve been on the outside looking in for the last couple weeks. That’s big for our program, especially going 5A.”

In the Eurosport Scoreboard statewide prep soccer polls, the Faith Christian boys are No. 9 in Class 1A-3A, while the Jacksonville girls are No. 3 in 4A-5A.

Here are the complete baseball and softball polls:

ASWA Baseball Rankings

CLASS 7A
1. Hewitt-Trussville (14-2)
2. Mountain Brook (17-3)
3. Theodore (21-2)
4. Spain Park (13-7)
5. Hoover (15-8)
6. Auburn (14-8)
7. Vestavia Hills (14-6)
8. Thompson (15-6)
9. Central-Phenix City (18-6)
10. Grissom (12-5)
Others nominated: Baker (12-7), James Clemens (14-7), Huntsville (11-9), Oak Mountain (11-6).

CLASS 6A
1. Cullman (21-3)
2. Pelham (14-7)
3. Opelika (17-4)
4. Homewood (17-3)
5. Spanish Fort (16-7)
6. Gardendale (22-4)
7. Southside-Gadsden (13-7)
8. Hartselle (14-6)
9. Briarwood Christian (12-5)
10. Hillcrest-Tuscaloosa (14-7)
Others nominated: Dothan (16-12), Hueytown (19-6), Northridge-Tuscaloosa (13-9), Saraland (16-8).

CLASS 5A
1. Charles Henderson (22-1)
2. St. Paul’s (20-1)
3. Tallassee (18-3)
4. Alexandria (18-2)
5. Helena (11-8)
6. Rehobeth (16-3)
7. Alabama Christian (10-10)
8. Pinson Valley (13-10)
9. Mortimer Jordan (17-8)
10. Madison County (18-2)
Others nominated: Ardmore (8-5), Ashford (9-8), Pleasant Grove (14-9), Randolph (8-1), Russellville (11-5), Shelby County (9-4).

CLASS 4A
1. UMS-Wright (17-3)
2. Oneonta (15-2)
3. Central-Florence (17-2)
4. Thomasville (12-6)
5. St. James (16-5)
6. Trinity (14-4)
7. Bibb County (12-10)
8. Brooks (13-7)
9. Haleyville (11-4)
10. North Jackson (11-3)
Others nominated: Cordova (13-4), Headland (14-8).

CLASS 3A
1. Hale County (15-1)
2. Madison Academy (8-6)
3. Bayside Academy (22-3)
4. Colbert County (13-4)
5. Hanceville (11-4)
6. T.R. Miller (11-1)
7. Lauderdale County (12-5)
8. Geneva (14-3)
9. Cottage Hill (21-6)
10. Gordo (12-2)
Others nominated: Colbert Heights (12-3), Glencoe (5-3), Piedmont (8-6), Sheffield (13-7), Slocomb (11-10).

CLASS 2A
1. Luverne (11-1)
2. St. Luke’s (14-3)
3. G.W. Long (18-6)
4. Mobile Christian (7-4)
5. Houston Academy (13-7)
6. Phil Campbell (11-4)
7. Thorsby (8-3)
8. Mars Hill Bible (9-9)
9. Cottonwood (7-3)
10. Falkville (13-4)
Others nominated: Ariton (10-4), Collinsville (6-2), Hatton (9-10), Leroy (10-13), Washington County (9-5).

CLASS 1A
1. Athens Bible (5-1)
2. Verbena (9-2)
3. Cedar Bluff (11-5)
4. Billingsley (13-3)
5. Maplesville (7-4)
6. J.U. Blacksher (12-4)
7. Millry (11-9)
8. Ragland (7-3)
9. Hackleburg (7-5)
10. Fruitdale (8-4)
Others nominated: Chickasaw (6-6), Decatur Heritage (4-5), Vina (5-1).

AISA
1. Monroe Academy (20-3)
2. Edgewood Academy (23-5)
3. Marengo Academy (11-4-1)
4. Glenwood (10-2)
5. Springwood (11-4)
6. Macon-East (20-8)
7. Autauga Academy (23-5)
8. Northside Methodist (29-5-1)
9. Kingwood Christian (13-10)
10. Pickens Academy (7-3)
Others nominated: Jackson Academy (8-10), Lowndes Academy (8-9), Tuscaloosa (6-6).

ASWA Softball Rankings
CLASS 7A
1. Hewitt-Trussville (23-3)
2. Sparkman (15-4)
3. Spain Park (15-3-2)
4. Baker (21-3-1)
5. Central-Phenix City (16-7-4)
6. Huntsville (10-5)
7. Buckhorn (12-2)
8. Vestavia Hills (14-7-1)
9. Thompson (14-7)
10. James Clemens (11-3-1)
Others nominated: Enterprise (12-11), Grissom (5-10-1), Hazel Green (5-8-1), Mary Montgomery (12-12-1).
CLASS 6A
1. Southside-Gadsden (15-1)
2. Hillcrest-Tuscaloosa (18-6)
3. Hartselle (11-3)
4. Daphne (26-4-1)
5. Athens (9-1)
6. Dothan (20-4-1)
7. Saraland (21-5)
8. Arab (11-2)
9. Cullman (12-5)
10. Wetumpka (19-6-1)
Others nominated: Chelsea (7-6), Florence (9-2-1), Oxford (12-4-1), Pell City (16-5), Robertsdale (15-12-1).

CLASS 5A
1. Hayden (13-3)
2. Springville (14-2)
3. Rehobeth (23-3-1)
4. Alabama Christian (15-7-2)
5. Corner (10-3)
6. Beauregard (12-5)
7. Marbury (18-7)
8. Alexandria (13-6-1)
9. Lawrence County (9-6)
10. Calera (13-4)
Others nominated: Etowah (15-6), Eufaula (12-8), Mortimer Jordan (8-11), West Point (6-4).

CLASS 4A
1. Curry (20-2)
2. Northside (16-4)
3. Westminster Christian (16-4)
4. Cordova (14-7)
5. Headland (19-5)
6. West Blocton (15-8)
7. White Plains (19-5-1)
8. LAMP (15-4)
9. Handley (12-7)
10. Leeds (11-8)
Others nominated: Bibb County (6-5), Clarke County (12-6), Danville (7-6), Oneonta (9-8), Rogers (9-1), Straughn (10-5).

CLASS 3A
1. Hale County (14-6)
2. Oakman (19-3)
3. Pisgah (10-3)
4. Colbert Heights (12-1)
5. West Morgan (10-3)
6. Prattville Christian (15-6)
7. American Christian (12-5)
8. Slocomb (16-4)
9. Pleasant Valley (10-8)
10. Opp (9-5-1)
Others nominated: Brindlee Mountain (7-1), Geneva (16-11-1), Glencoe (11-4-1), Sand Rock (7-3), T.R. Miller (9-2), Winfield (3-4-1).

CLASS 2A
1. Sumiton Christian (13-5)
2. Hatton (13-2)
3. Leroy (20-1)
4. Collinsville (9-5-1)
5. Mobile Christian (8-12)
6. Ider (17-5)
7. Addison (11-5-1)
8. Section (5-4-1)
9. Fyffe (7-7)
10. Ariton (10-5)
Others nominated: Cold Springs (4-3-2), Fayetteville (12-5), G.W. Long (14-3).

CLASS 1A
1. Ragland (7-2)
2. Brantley (13-8)
3. Athens Bible (6-3-1)
4. Pleasant Home (6-1)
5. South Lamar (12-5)
6. Kinston (7-12)
7. Spring Garden (2-3)
8. Berry (6-6-1)
9. Marion County (10-2)
10. Hubbertville (8-4)
Others nominated: Decatur Heritage (3-7), Lynn (5-6).

AISA
1. Macon-East (32-3)
2. Pike Liberal Arts (22-7)
3. Glenwood (21-6-1)
4. Morgan Academy (11-2-2)
5. Autauga Academy (NA)
6. Tuscaloosa Academy (10-3)
7. Marengo Academy (7-2-2)
8. Abbeville Christian (19-10)
9. Lakeside (7-8)
10. Lee-Scott (7-8)
Others nominated: Clarke Prep (11-6), Northside Methodist (11-8-1), Springwood (2-6).



You must be logged in to post a comment Login